Sanghaloka - ośrodek Triratny w Krakowie

ul. Augustiańska 4 na Kazimierzu

Program zajęć lato 2019 w Sanghaloce

Wiosenne/letnie kursy w 2019 w Sanghaloce :

 • w poniedziałki *co drugi tydzień!* – spotkanie z Dharmą dla kobiet (prowadzi Vidyatara)
 • wtorki: nowy format zajęć – zawsze jest temat miesiąca, któremu poświęcamy długi wykład w 1.wtorek, dwa krótkie wykłady w 2. i 3. wtorek oraz ,,panel” w 4. wtorek miesiąca. UWAGA – OD LIPCA 2019 NOWE GODZINY ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ! Otwarcie drzwi – 18.00, medytacja 18.30 – ok. 19.15, przerwa (wejście/wyjście) ok. 19.15 – 19.30, wykład/dyskusja – 19.30 – 20.45
 • środy: wprowadzenie do medytacji co tydzień na przemian uważność oddychania / metta (czyli medytacja życzliwości). UWAGA – OD LIPCA 2019 NOWE GODZINY ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ! Otwarcie drzwi – 18.00, rozpoczęcie zajęć 18.30.
 • czwartki: zajęcia tylko dla Mitrów g. 18.15-21.00;
 • piątki kurs medytacji, g. 18.30-20.30; 18.00 – otwarcie drzwi; kurs wyłącznie na zapisy poprzez wypełnienie formularza zapisów.

Szczegółowe informacje znajdują się poniżej w opisach kursów. Zapraszamy!

Nadchodzące kursy

Buddyzm

wkrótce zapowiedź nowego kursu

Medytacja

Nowy 6 tyg. kurs medytacji 2 stopnia rozpoczął się 2 sierpnia i potrwa do 6 września. Zapisy: http://www.buddyzm.info.pl/formularz-zapisu-na-piatkowe-kursy-medytacji. Piątki g. 18.30-20.30, 18.00-otwarcie drzwi. Medytacje, których uczymy podczas kursu to: uważność oddychania i metta bhawana (rozwijanie życzliwości), medytacja ciała (body scan). Kurs jest traktowany jako jedna całość i nie można przyjść tylko na wybrane zajęcia. Prowadzi Śāntaka, Padmasiddha. Zapisy: http://www.buddyzm.info.pl/formularz-zapisu-na-piatkowe-kursy-medytacji/ Zapraszamy! Zespół Sanghaloki

 

Program zajęć lato 2019 w Sanghaloce w Krakowie

Wieczór z Dharmą dla kobiet w Sanghaloce (Kraków)

Poniedziałek 26 sierpnia 2019 od g. 18.00

To seria spotkań, odbywających się co dwa tygodnie w poniedziałki wieczór w Sanghaloce, otwarta dla wszystkich kobiet chcących pogłębić swoje zrozumienie buddyzmu i medytacji. Jeśli jesteś ciekawa i chcesz się dowiedzieć więcej, to po prostu wpadnij.

Kolejne spotkanie odbędzie się 26 sierpnia. Szczegóły wkrótce.

Podczas zajęć będzie czas na wspólną praktykę medytacji i dyskusję.

Drzwi będą otwarte od 18.00, same zajęcia zaczną się o 18.30 i potrwają do 20.30.

Vidyatara będzie gospodynią wieczoru, więc zajęcia są dla osób władających polskim albo angielskim. Jeśli któraś z Was może zaoferować swoją pomoc w tłumaczeniu, to bardzo by się to przydało! Zapraszamy!

 

Otwarty wieczór sanghi z medytacją i buddyzmem

 • regularne spotkania sanghi z medytacją i kursem buddyzmu (z możliwością do/odłączenia w dowolnym momencie);
 • w 2019 nowy format kursów wtorkowych: każdy miesiąc będzie ma temat przewodni;
 • temat przewodni na sierpień: Dlaczego Dharma? Dlaczego Sangha?;
 • gościnny wykład we wtorek 6 VIII – Guhyavajra: Why Dharma, why Sangha: The life of Buddhist practice;
 • kolejne trzy wtorki wykłady naszych nowo ordynowanych: Saddhajali (13.08), Hrdayavajry (20.08), Padmasiddhy (27.08);
 • w każdy 1.wtorek miesiąca długi wykład wprowadzający w temat, w każdy 2. i 3. wtorek krótkie wykłady i dłuższa dyskusja w grupach (polskiej i angielskiej); każdy 4. wtorek miesiąca – tzw. panel tzn wszyscy ordynowani odpowiadają na pytania dot. tematu miesiąca, a także każde inne;
 • dla kogo: dla osób, które uczestniczyły u nas w kursach środowych i/lub poniedziałkowych, piątkowych (we wtorki medytujemy, ale nie uczymy medytacji); jeśli jednak wtorek jest dla was jedynym pasującym dniem by nas odwiedzić po raz pierwszy, zapraszamy, ale zapoznajcie się z medytacjami, które praktykujemy na stronie: polski.wildmind.org/ (medytacje uważność oddychania i życzliwości);
 • 18.00 – OTWARTE, 18.30 – ROZPOCZĘCIE/MEDYTACJA (do ok. 19.15), PRZERWA ok. 19.15 – 19.30 (wejście/wyjście), wykład/dyskusja – 19.30 – 20.45. Prosimy o punktualność.
 • prowadzenie: Vidyatara, Śantaka, Paramashanti, Nityabandhu;
 • więcej informacji: buddyzm.triratna@gmail.com;
 • prosimy o datek 15zł/pojedyncze zajęcia.
  Do zobaczenia!

Wprowadzenie do medytacji buddyjskiej

 • Są to jednorazowe zajęcia z medytacji dla początkujących.
 • Uczymy (na przemian, co drugą środę) medytacja metta bhawana (medytacja życzliwości)
 • Zajęcia zaczynamy punktualnie o 18.30 w każdą środę, ale otwieramy już od 18.00, także można przyjść wcześniej, pogadać, obejrzeć ośrodek, napić się herbaty. Kończymy ok. 20.15.
 • Zajęcia prowadzą różne osoby, większość zajęć po polsku, niektóre po angielsku z tłumaczeniem. On Wed 10 July the meditation is in English with Polish translation.
 • Wymagania: wystarczy, jeśli umiesz oddychać, liczyć do 10 i masz serce. Nie musisz być buddystą (ani nie oczekujemy, że się staniesz). Nie musisz też wiedzieć nic o medytacji czy buddyzmie.
 • W lipcu: 3, 17 i 31 – uważność oddechu, 10 i 24 metta bhawana (medytacja życzliwości).
 • Ponieważ często dostajemy mejle z pytaniem, czy trzeba się zapisać, przynieść specjalne ubranie – więc z góry piszemy, że nic z tych rzeczy – w środy nie ma zapisów, po prostu przyjdź. Zajęcia odbywają się w każdą środę, także w święta.
 • Więcej informacji: buddyzm.triratna@gmail.com;
 • prosimy o datek 15zł/pojedyncze zajęcia.

Spotkania Mitrów

 • spotkanie zarezerwowane dla Mitrów (osób praktykujących stale w tradycji buddyzmu Triratna)

6 tygodniowy kurs pogłębiający medytację: Kto nienawidzi metta bhawany?

Kraków 2 sierpień – 6 wrzesień,  Piątki godzina 18.30 – 20.30

Kurs przeznaczony dla osób zaznajomionych już z praktyką uważności oddychania i metta bhawana

Serdecznie zapraszamy na kurs pogłebiający medytację. W trakcie kursu w szczególności zwrócimy uwagę na praktykę metta bhawana zarówno na „poduszce” jak i poza nią. Sangarakszita wielokrotnie podkreślał, że gdybyśmy większą uwagę przykładali do tego jak żyjemy, medytacja nie wymagałaby prawie „żadnego wysiłku”. Wystarczyłoby usiąść, rozluźnić ciało i naturalnie doświadczalibyśmy głębszych, spokojniejszych i łagodniejszych stanów umysłu.

Mamy nadzieję, że poprzez 6 tygodni kursu, regularną medytację oraz praktyczne wskazówki mające na celu kultywowanie pozytywnych stanów umysłu w codziennym życiu, uda nam się krok po kroku osiągnąć trochę więcej spokoju i ciepła.

Jak będą wyglądały zajęcia

18.30 – 19.15 medytacja

19.15 – 19.45 nauczanie

19.45 – 20.00 przerwa

20.00 – 20.30 medytacja

Liczba miejsc ograniczona (18).

Cena 150 zł, zniżka dla studentów itp 135 zł

Zapraszamy do zapisów! 🙂 (zapisy tutaj)

Kalendarz, Sanghaloka, Kraków

Pierwszy raz u nas?

Informacje dla osób, które pierwszy raz chcą nas odwiedzić. Zapraszamy!

Sangha

Ludzie tworzący wspólnotę. Poznaj nas!

Retrity

Wyjazdy medytacyjne organizowane przez naszą wspólnotę.
Co znaczy Sanghaloka?

Sama nazwa ,,Sanghaloka” to połączenie dwóch słów ze staroindyjskiego języka sanskrytu. ,,Sangha” oznacza buddyjską wspólnotę duchową czyli wolne stowarzyszenie ludzi, którzy nie tracąc nic ze swej indywidualności, realizują wspólny cel rozwoju umysłu i ludzkiego potencjału; ludzi dla których ideałem jest Budda i oświecenie – wg buddystów najwyższy cel, do którego warto zmierzać w życiu.

,,Loka” to świat, miejsce albo dom (słowo spokrewnione np z polskim ,,lokal” albo ,,lokator”). Więc Sanghaloka to ,,miejsce medytujących lokatorów”, dom czy przystań ludzi praktykujących buddyzm i starających się zmienić siebie i świat na lepsze (i wspierać w tym innych). Jesteśmy przekonani, że nie trzeba wyjeżdżać do Indii albo mieszkać w klasztorze czy w pustelni, żeby się rozwijać duchowo. Staramy się więc stworzyć miejsce w mieście, w XXI wieku, gdzie można podjąć praktykę duchową wraz z autentyczną wspólnotą opartą na przyjaźni i pracować nad swoim umysłem i sercem.

Dla kogo jest Sanghaloka?

Sanghaloka to dom sanghi. Ale jest to też dom dla naszych przyjaciół, wszystkich tych, którzy lubią to miejsce i dobrze się w nim czują, mimo iż nie są czy nie chcą być buddystami lub jeszcze nie, bo na razie chcą się przyjrzeć. Staramy się stworzyć pozytywne miejsce gdzie można otwarcie porozmawiać, nauczyć medytacji, obejrzeć dobry film czasem przyjść na koncert. Jest dla nas jasne, że jeśli ktoś chce przychodzić tylko na medytacje albo na film i nie jest zainteresowany buddyzmem, to nie oczekujemy, że zostanie buddystą ani nie ma żadnego nacisku w tym kierunku.

Natomiast ci, których buddyzm interesuje czy ci, którzy chcą się poświęcić praktyce całym sercem, wiedzą w które dni czy wieczory są spotkania i zajęcia przeznaczone na zgłębianie tej tradycji czy wspólną praktykę.

Wynajem Sanghaloki

Zapraszamy do korzystania z naszej przestrzeni!

Sanghaloka udostępnia swoją przestrzeń przy ul. Augustiańskiej 4/1u na Kazimierzu na warsztaty rozwojowe, spotkania coachingowe lub sesje terapeutyczne; możliwość wynajmu na godziny lub cały dzień + weekendy. Cały ośrodek ma 56 m². Sala, w której mogą się odbywać zajęcia 30 m², 4,5 m wysokości +antresola z biblioteką + łazienka. Na antresoli przy oknie kącik z fotelami dla dwóch osób. W ramach udostępniania naszego miejsca prosimy o darowizny. Szczegółowe informacje pod mailem: triratnapl@gmail.com – Ania. Zainteresowanym wyślemy zdjęcia sali. Zapraszamy!