Prosimy o wsparcie

 

W wyjątkowym czasie zamknięcia Sanghaloki stacjonarnej i zaprzestania prowadzenia zajęć w Krakowie i w Warszawie, przenieśliśmy się do sieci. Chcemy aby prowadzone przez nas wykłady online były dostępne dla jak najszerszego grona odbiorców, dlatego udostępniamy je wszystkim zainteresowanym.

Nadal jednak, mimo zamkniętego ośrodka ponosimy koszty związane z jego prowadzeniem (np. wysokie rachunki za prąd na ogrzanie Sanghaloki), z prowadzeniem fundacji itd. Dodatkowo są koszty wynagrodzenia. Co prawda, od lat rosnąca grupa osób działa na rzecz Sanghaloki nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia – to są tysiące godzin naszego (i czasem waszego) czasu, pracy, energii… Nie wszystko da się jednak zrobić na zasadzie wolontariatu – aby wszystkie te działania skoordynować, zapewnić sprawne działanie fundacji, ośrodka, zajęć, internetu itp. potrzebujemy osoby zatrudnionej na stałe. Dlatego zatrudniamy też managerkę ośrodka – od 2021 r. w niemal pełnym wymiarze czasu. (Wkrótce podamy szczegółowy wykaz wydatków fundacji/ośrodka, abyście wiedzieli na co zbieramy.)

Wszystkich, którym zależy, by Sanghaloka się rozwijała lub którzy czują się częścią tej wspólnoty (na żywo i online), prosimy o wspieranie nas darowiznami na konto. Będziemy wdzięczni za każdą złotówkę w formie jednorazowego przelewu lub – jeszcze lepiej – w formie stałego zlecenia. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, a szczególnie za Wasz odzew od czasu, gdy ruszyliśmy z Sanghaloką online. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy z Was nie mogą nas wesprzeć finansowo i to jest zupełnie ok. Bądźcie z nami, słuchajcie wykładów na żywo i dawajcie o sobie znać. Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu i dzięki Waszej obecności możemy działać dalej i dzielić się z Wami Dharmą.

Darowiznę możesz przekazać za pomocą szybkiej płatności lub poprzez przelew bankowy:

Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
86 1140 2004 0000 3002 7834 5456, mBank
Tytuł wpłaty np: DAROWIZNA – Sanghaloka online.

Z wyrazami wdzięczności,
Zespół Sanghaloki

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? ?

Jakie są nasze źródła finansowania?

 • Działamy jako Fundacja Przyjaciele Buddyzmu, KRS 0000217988. Prezesem Zarządu są aktualnie Padmasiddha, członkami Rady Fundacji Śāntaka i Maitrinanda (oczywiście pod swoimi niebuddyjskimi nazwiskami) 😉
 • Utrzymujemy się wyłącznie z darowizn – na konto, a podczas prowadzonych przez nas zajęć prosimy o datki ,,do miski”. Ważne są dla nas zarówno datki większe jak i systematyczne drobne.
 • Można oczywiście spytać o każdy aspekt finansowania fundacji, jak i każdy inny dot. Triratny czy fundacji – nie mamy nic do ukrycia. Spytaj np. przed zajęciami lub skontaktuj się z nami przez maila: kontakt@buddyzm.info.pl

Od 2021 będziemy również ogłaszać coroczne spotkanie z Radą i Zarządem Fundacji Przyjaciele Buddyzmu (w ramach której działamy), na którym przedstawimy transparentnie finanse fundacji za miniony rok. Szczegółowe informacje o finansach i strukturze fundacji będą również wkrótce dostępne na specjalnej podstronie Po co jest ośrodek Sanghaloka?

Dlaczego zbieramy pieniądze? Co jest naszym celem?

Nasz główny cel to nauczanie Dharmy czyli pomoc ludziom w rozwoju pełnego ludzkiego potencjału. Pięcioro (a wkrótce sześcioro!) ordynowanych buddystów Triratny prowadzi zajęcia w Krakowie i Warszawie w swoim wolnym czasie. Zbieramy na:

 • pensję dla menedżerki ośrodka i Triratny w Polsce (aktualnie 4 tys. zł brutto, włączając w to ZUS i opodatkowanie). mało kto zdaje sobie sprawę, ile czasu i energii zajmuje prowadzenie Triratny w Polsce; bez pracy Saddhajali poszlibyśmy na dno 🙂 ;
 • wsparcie dla nowego prowadzącego ośrodek (1200 zł brutto/mies.) – Padmasiddha utrzymuje się w dużej mierze sam i żyje skromnie, ale prowadzenie ośrodka pochłania też sporo czasu i musi on rezygnować z części płatnych zleceń w pracy zawodowej, stąd konieczność wsparcia go;
 • koszty utrzymania ośrodka w Krakowie (m.in. media i ogrzewanie elektryczne, ubezpieczenie, alarm, remonty, wyposażenie);
 • koszty najmu lokalu w Warszawie,
 • tłumaczenie i publikację książek buddyjskich i medytacyjnych (w tych przypadkach wspiera nas też hojnie międzynarodowy fundusz Triratny Future Dharma Fund);
 • bilety kolejowe głównie do Warszawy i z powrotem;
 • koszty poduszek i mat medytacyjnych, pomocy naukowych itp;
 • koszty administracji fundacji i księgowości;
 • koszty wyjazdów doszkalających dla prowadzących zajęcia (retrity dla ordynowanych) itd.;

Z czego się utrzymują prowadzący zajęcia?

Na pięć osób ordynowanych prowadzących Sanghalokę i Triratnę w Polsce cztery utrzymują się z własnej pracy zawodowej i własnych środków. J.w. jedna osoba tj. nasza menedżerka Saddhajala jest zatrudniona na 143 godziny w miesiącu, za co pobiera pensję z ośrodka 4000 zł brutto/mies., a nasz prowadzący ośrodek Padmasiddha łączy pracę zawodową z działalnością na rzecz sanghi i w ramach tego ostatniego wspieramy go sumą ok. 1200 zł brutto/mies. Wszyscy z nas działamy na rzecz sanghi, bo to kochamy lub jest to dla nas ważne, bo widzimy, że pomaga ludziom. Oczywiście moglibyśmy robić coś innego np. pracować w korporacjach, ale chcemy w miarę możliwości całkowicie oddać się nauczaniu Dharmy i wspieraniu Sanghi w Polsce. Prowadzenie ośrodka i związaną z tym administrację traktujemy jako stwarzanie warunków do praktyki Dharmy w Polsce.

Jakie są nasze plany?

Dużym projektem poza Krakowem jest grupa w Warszawie, którą prowadzimy od 2011 r., dojeżdżając z Krakowa 🙂 Ten projekt od kilku lat mocno wspiera międzynarodowy fundusz Triratny Future Dharma Fund umożliwiając Śantace cotygodniowe wizyty w Warszawie. Jednak po lockdownie chcemy zwiększyć częstotliwość i długość tych wizyt – być może wynająć też własne miejsce na ośrodek od miasta – z kolei fundusz Triratny będzie nas wspierał jeszcze tylko rok lub dwa, więc potrzebujemy pomocy sanghi.
Przekaż darowizne z dopiskiem darowizna dla Warszawy.

Mamy również ambitne plany udostępniania literatury buddyjskiej nauczycieli z naszej tradycji – jako fundacja nie możemy sprzedawać książek, a drobne datki przekazywane w zamian za książki pokrywają tylko niewielką część kosztów tłumaczenia i publikacji.
Przekaż darowizne z dopiskiem darowizna na książki.

Zbieramy także na przyjazdy nauczycieli prowadzących retrity (kursy wyjazdowe). Prowadzą oni kursy nieodpłatnie i w wielu przypadkach jeszcze płacą za przelot! Ale czasem pokrywamy im koszty podróży itp.
Przekaż darowizne z dopiskiem darowizna na retrity.

Jaką kwotę proponujemy?

 • Jeśli bierzesz regularny udział w naszych zajęciach rozważ stały przelew np. w wys. 60-100 złotych miesięcznie (może być mniej lub więcej – są osoby od których dostajemy kilkaset złotych miesięcznie i takie, które wrzucają do miski symboliczne grosiki).
  Najlepiej dla nas, kiedy wiemy, na jaki regularny datek możemy liczyć. Nawet drobna suma co miesiąc bardzo nam pomaga w rozwoju Dharmy i Sanghi.
 • Cała idea polega na dawaniu od serca i dobrowolnym wspieraniu Sanghi, przez tych, którzy czują wdzięczność za to, co dał im buddyzm czy Triratna. Jeśli nie chcesz albo nie możesz, to po prostu dalej wrzucaj drobne do miski w Sanghaloce, pomagaj sprzątając, przyłączając się do naszych teamów np. wsparcie nas w social mediach! lub po prostu przychodź i bądź.
 • Jeśli chcesz wesprzeć nas większą sumą i potrzebujesz o tym porozmawiać, także śmiało skontaktuj się z nami.

Jak dokonać wpłaty?

Prosimy ustaw miesięczne stałe zlecenie (lub jednorazową darowiznę) na konto Fundacji Przyjaciele Buddyzmu. Nie ma najmniejszej czy największej sumy, sam(a) zdecyduj, ile chcesz przelać miesięcznie.

Numer konta do wszystkich wpłat (oprócz tych na naszą działalność w Warszawie):
Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
86 1140 2004 0000 3002 7834 5456, mBank
Tytuł wpłaty: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Numer konta do wpłat na działalność w Warszawie:
Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
64 1140 2004 0000 3202 7834 5657, mBank
Tytuł wpłaty: DAROWIZNA NA DZIAŁALNOŚĆ W WARSZAWIE

 

Serdecznie dziękujemy za każdą wpłatę!

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT STRUKTUR NASZEJ FUNDACJI I OŚRODKA SANGHALOKA ORAZ GRUPY WARSZAWSKIEJ