Sanghaloka - ośrodek Triratny w Krakowie

ul. Augustiańska 4 na Kazimierzu

(wejście od ulicy przez szklane drzwi, brak domofonu)

Miejsce spotkań Triratny w Warszawie

ul.Śniadeckich 20/21 (przy Placu Politechniki) Warszawa

Po co jest Ośrodek „Sanghaloka”?

Ośrodek „Sanghaloka” jest częścią Wspólnoty Buddyjskiej Triratna. Mieści się w Krakowie.

CO ROBIMY?
JAKIE WYZNAJEMY WARTOŚCI?
DLA KOGO JEST I JAK DZIAŁA OŚRODEK „SANGHALOKA”?

Czytaj więcej…

Pierwszy raz w u nas?

Triratna to międzynarodowy ruch starający się przekazywać żywe nauki buddyjskie w sposób odpowiadający naszym czasom. Triratnę założył w 1967 roku w Londynie Sangharakszita – Anglik, który studiował buddyzm u nauczycieli wywodzących się z trzech głównych tradycji buddyjskich. Od 2008 roku działamy w Polsce.

Ośrodki Triratny w Polsce

Jesteśmy obecni w Krakowie i w Warszawie. Prowadzimy kursy wprowadzające do medytacji, zajęcia pogłębiające praktykę medytacyjną oraz kursy buddyzmu na rożnych poziomach. Kursy odbywają się w formie wykładów i rozmów w grupach dyskusyjnych. Organizujemy kursy wyjazdowe (retrity) medytacji i buddyzmu. Z wszystkimi naszymi ośrodkami związane są grupy przyjaciół wspierających się w praktyce.

Pierwszy raz

Jeśli chcesz przyjść pierwszy raz i nauczyć się medytacji lub dowiedzieć czegoś więcej na temat buddyzmu to serdecznie zapraszamy:

  • zapoznaj się z planami naszych spotkań w Krakowie i Warszawie,
  • nie musisz się w żaden sposób specjalnie przygotowywać, nie musisz nic przynosić,
  • w naszych ośrodkach nie ma presji na zostanie buddystą – możesz przyjść na samą medytację,
  • na zajęciach prosimy o datek (zwrot kosztów) w wysokości 30 zł (lub 30zł za cały wieczór w Warszawie).

Do naszych ośrodków w Krakowie i Warszawie przychodzą studenci i emeryci, ludzie pracujący w różnych zawodach i bezrobotni, posiadający rodziny i bezdzietni, Polacy i cudzoziemcy, cykliści i zmotoryzowani – jednym słowem wszyscy.

Jaki rodzaj buddyzmu reprezentujemy?

Jesteśmy spadkobiercami całej tradycji buddyjskiej i z tego powodu nie utożsamiamy się wyłącznie z jedną formą buddyzmu, lecz czerpiemy inspirację z całej tradycji. W ostatnich trzydziestu latach w Europie, Ameryce i innych częściach świata powstało tysiące ośrodków buddyjskich. W większości z nich naucza się buddyzmu tylko w jednej z jego form przejętych z Azji.

Triratna ma odmienne podejście. Staramy się powrócić do fundamentalnych zasad buddyzmu i zastosować je we współczesnym świecie. Nie trzymamy się więc kurczowo ustalonych form, ale też nie zmieniamy ich dla zabawy. Nasz system praktyk jest przejrzysty i życiowy, czerpie ze wszystkich trzech głównych nurtów buddyzmu.

Pozytywne miejsca, otwartość, przyjaźń

Jesteśmy przekonani, że nie trzeba wyjeżdżać do Indii albo mieszkać w klasztorze czy w pustelni, żeby się rozwijać duchowo. Staramy się więc stworzyć miejsca, gdzie można podjąć praktykę duchową wraz z autentyczną wspólnotą opartą na przyjaźni i pracować nad swoim umysłem i sercem.

Na naszych spotkaniach można otwarcie porozmawiać, nauczyć medytacji, poznać nowych ludzi. Jest dla nas jasne, że jeśli ktoś chce przychodzić tylko na medytacje i nie jest zainteresowany buddyzmem, to nie oczekujemy, że zostanie buddystą ani nie ma żadnego nacisku w tym kierunku. Natomiast ci, których buddyzm interesuje głębiej, też mają możliwość wspólnej nauki i praktyki.

Co w Krakowie?

Zobacz kalendarz spotkań w naszym ośrodku w Krakowie.

Co w Warszawie?

Zobacz kalendarz spotkań w Warszawie.

Retrity

Wyjazdy medytacyjne organizowane przez naszą wspólnotę.

Sangha

Ludzie tworzący wspólnotę. Poznaj nas!