
Retrit w Adhisthanie – Facing Death, Embracing Life | Autumn Sanghas Retreat
24-31 października 2025
Witajcie!
W tym roku jesienią odbędzie się w Adhisthanie retrit sanghi (24-31 października 2025), podczas którego będziemy studiować i medytować nad Tybetańską Księgą Umarłych. Serdecznie Was zapraszam w imieniu swoim i Adhisthany na to cudowne wydarzenie. Cudowne ze względu na temat (kogo nie intryguje Tybetańska Księga Umarłych) miejsce, ale także ze względu na prowadzących.
Zespół prowadzący w tym roku to: Prakasha, Vidyamala, Prajnanita, Khemabandhu. Część z nich już znacie, szczególnie Prajnanitę, moją drogą przyjaciółkę, która prowadziła u nas w Polsce już 2 retrity i Khemabandhu, chairmana Adhisthany, którego ubiegłoroczna ekipa poznała w Adhisthanie. Chcę zwrócić Waszą szczególną uwagę na dwie pozostałe osoby Vidyamalę i Prakashę, to doświadczeni i długoletni ordynowani, magicy. Mają niezwykły dar przekazywania Dharmy w jej głębi, niezmierzoności i tajemniczości, z wielką mądrością i współczuciem, które są od nich mocno wyczuwalne. Bardzo cenię sobie obojga z nich, Vidyamalę za jej wrażliwość, głębię i piękno duchowe, które potrafi przekazać w jasny sposób, a Prakashę za dar, którego nie jestem w stanie opisać, bycie na retricie z nim oznacza przekaz Dharmy z umysłu do umysłu i doświadczenie tego we własnym ucieleśnionym doświadczeniu. Naprawdę warto choć raz w życiu być z Prakashą na retricie.
Wykłady będą tłumaczone przez naszych ordynowanych na język polski, będą też polskie grupy studiujące. A zatem brak znajomości języka angielskiego nie jest żadną przeszkodą. Koszt to 210 funtów lub więcej lub mniej, zob. pkt. 2.
No i oczywiście sam temat Tybetańska Księga Umarłych, która mówi sama za siebie. W Tybecie znana jest pod tytułem Wielkie Wyzwolenie poprzez Słuchanie. W skrócie jest to tradycyjny tekst, w którym główną osią refleksji jest nietrwałość, śmierć i umieranie oraz tzw. stany przejściowe bardo. Księga ta według tradycji jest tzw. termą czyli ukrytym skarbem Dharmy pochodzącym od Padmasambhawy (VIII w.), a odkrytym wiele wieków później przez Karma Lingpę (XIV w.). Tekst Tybetańskiej Księgi Umarłych uznawany jest za praktyczne instrukcje, za którymi może podążać umierająca osoba w momencie własnej śmierci, a także będąc w stanie przejściowym po śmierci, kiedy to błąkamy się wg. tej nauki, w stanie pomieszania poszukując nowego życia. Praktycy tych nauk uczą się świadomości śmierci, jako czegoś co jest nieuniknionym i nieodłącznym elementem życia. Kiedy ta świadomość do nas dociera, uzmysławiamy sobie także, że możemy się na śmierć przygotować, by w tym oszałamiającym stanie przejściowym móc (w dużym skrócie) znaleźć ścieżkę do Wyzwolenia. W Księdze zawarte są więc praktyczne instrukcje, które mówią nam o tym jak się przygotować, jakie praktyki wykonywać, a przede wszystkim, że należy zaznajomić się z samym tekstem na tyle, że w momencie naszej śmierci, kiedy ktoś go nam przeczyta, rozpoznamy tę naukę i nasza świadomość podąży za jej przekazem.
Kluczem jest także praktyka i rozpoznanie czterech tzw. stanów bardo, stanów przejściowych, jakimi są moment śmierci, pośredni stan pomiędzy śmiercią a ponownym odrodzeniem, i samo odrodzenie. Stany te przypominają nam kolejno doświadczenia znane nam z fazy zasypiania, śnienia i przebudzenia. Czyż nie jest to szalenie ciekawe? 🙂 Jeśli Was to zainteresowało, to więcej o tym już na samym retricie. Możecie też oczywiście poczytać sobie tekst Księgi, linki poniżej. A tymczasem zapraszam Was do zapisów poprzez stronę Adhisthany i do przeczytania informacji praktycznych.
Tłumaczenie polskie znajdziecie pod tym linkiem:https://mahajana.net/teksty/tybetanska-ksiega-umarlych.pdf
Tutaj można ją wysłuchać: https://www.youtube.com/watch?v=UfIsvE66Jsg
1. Daj nam znać, że się wybierasz pod adresem triratnapl@gmail.com. Jeśli potrzebujesz
więcej informacji, odpowiemy na Twoje pytania. To ważne, żebyśmy Cię dodali do listy mailingowej i informowali na bieżąco np. o cenach lotów i planowanej podróży etc.
2. Zapisy odbywają się przez stronę Adhisthany, nie za pośrednictwem Sanghaloki, a
więc zapisz się bezpośrednio pod tym linkiem, opis jest w języku polskim: ZAREZERWUJ MIEJSCE W ADHISTHANIE. . Podczas zapisów należy wpłacić tzw. bezzwrotną opłatę rezerwacyjną w wysokości 70 funtów.
Ważne: dla polskiej sanghi dostępne są opcje financial assistance 210 funtów, jest to uzgodnione z Adhisthaną, ale jeśli stać Cię, by wpłacić większą kwotę prosimy aby wpłacić więcej.
Jeśli 210 funtów to zbyt duża kwota dla Ciebie, skontaktuj się z nami pod adresem retrity@gmail.com. Możliwe, że będziemy mogli poprosić o tzw. bursary fund czyli miejsca z dużą zniżką (gdzie minimalna wpłata to 70 funtów to tzw. opłata rezerwacyjna). Niech pieniądze nie będą dla Ciebie przeszkodą w udziale w tym retricie. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zwróć się do nas. Adhisthana jest bardzo hojna więc istnieje duża szansa na umożliwienie wyjazdu tym z Was, którzy na niego naprawdę nie mają. Niech nie powstrzymuje Cię niepewność związana z trudnością finansową czy proszeniem o pomoc.
3. LOTY
Tak się składa, że loty są w dniu rozpoczęcia i zakończenia retritu więc nie mamy w planach by przyjeżdżać wcześniej do Adhisthany czy zostawać dłużej. Ale oczywiście jeśli ktoś ma na to ochotę, to skontaktujcie się tej sprawie bezpośrednio z Adhisthaną, zanim kupicie bilety. Taki nocleg to koszt 35 funtów (lub 25 funtów ze zniżką) za nocleg i wyżywienie.
Na daną chwilę bilety lotnicze z Krakowa nie mają jakiejś super korzystnej ceny więc póki co wstrzymujemy się z ich zakupem. Liczymy na to, że ceny spadną i że mamy jeszcze czas. Myślę, że nie ma co liczyć na tańsze bilety niż 500-600 zł w obie strony. To jest dobra kwota. Na chwilę obecną wychodzi ponad 800 zł. Ale jeśli chcesz je kupić już, to wybieramy się tymi liniami z Krakowa:
Birmingham-Kraków Linie Ryanair 31 października g. 13:55.
Razem z Nityabandhu śledzimy ceny lotów i staramy się trzymać rękę na pulsie, ale zachęcamy też Was do tego samego. Jak zobaczycie, że ceny spadły, dajcie nam znać.
Do kosztów przelotu, należy doliczyć jeszcze koszt podróży pociągami na
trasie Birmingham International-Colwall. Bilety możemy kupić przezaplikację Trainline lub na miejscu. Nie trzeba ich kupować wcześniej,szczególnie że w UK często są strajki na kolei więc lepiej poczekać. Koszt takiego biletu to ok. 22 funtów w obie strony. Ważne, żeby wybrać opcję
return, wtedy jest taniej.
To chyba tyle na teraz. Jeśli macie jakieś pytania, możecie pisać bezpośrednio do mnie. Nie zapomnijcie dać znać, że się wybieracie i rezerwujcie miejsce na retricie przez stronę Adhisthany: ZAREZERWUJ MIEJSCE W ADHISTHANIE.
4. No i pamiętajcie o ETA. Możecie to zrobić zanim nawet kupicie bilety czy zarezerwujecie miejsce, bo karta jest ważna na dwa lata od momentu uzyskania autoryzacji.
Od 2 kwietnia 2025 przy każdej podróży do UK obowiązuje tzw. ETA (elektroniczna autoryzacja podróży). Trzeba ją sobie wykupić za pośrednictwem aplikacji, którą się pobiera na telefon (bardzo prosta, szybka i czytelna procedura) lub przez stronę online. Na daną chwilę jej koszt to 10 funtów, ale od 9 kwietnia koszt ten wzrasta do 16 funtów. W związku z tym zachęcam tych z Was, którzy planują podróże do UK w ciągu najbliższych dwóch lat do złożenia tego wniosku po starej cenie czyli do 8 kwietnia.
Szczegółowe informacje oraz instrukcja jak to załatwić znajdziecie na stronie:
https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta
Do zobaczenia w mam nadzieję licznym gronie!