Ludzie w Triratnie – nasza Sangha w Polsce
Sangha to wszyscy którzy odwiedzają nasze ośrodki, medytują z nami, spotykają się i biorą udział w naszych zajęciach. W skład Sanghi wchodzą:
Ordynowani
Ordynowanym członkiem Wspólnoty Buddyjskiej Triratna staje się w ramach kilkuletniego treningu. Osoby ordynowane (w języku palijskim to dharmaczarini i dharmaczari – odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) stanowią trzon naszej Wspólnoty. W centrum życia osoby ordynowanej stoi dążenie do Oświecenia na rzecz wszystkich istot. Ordynowani praktykują Dharmę (nauki buddyjskie) w świetle objaśnień i wskazówek założyciela Triratny, Sangharakszity. Podczas ordynacji przyjmuje się zestaw dziesięciu wskazówek etycznych do praktyki na co dzień oraz nowe imię (w jęz. palijskim lub sanskrycie) często odnoszące się do cech, które dana osoba posiada lub do których dopiero aspiruje. Ordynowani nie są mnichami ani mniszkami, nie muszą (ale mogą) praktykować celibat – ordynacja daje się pogodzić z różnymi stylami życia, pracy, mieszkania, z posiadaniem lub nieposiadaniem rodziny itd.
Mitrowie
Mitra to osoba, która formalnie zadeklarowała, że jest buddyst(k)ą oraz praktykuje w kontekście Wspólnoty Buddyjskiej Triratna. Słowo mitra oznacza przyjaciel – w tym kontekście „przyjaciel” Triratny. Mitrą zostaje się podczas prostej, publicznej ceremonii, zwykle w lokalnym ośrodku buddyjskim Triratny. Niektórzy mitrowie z czasem proszą o ordynację i rozpoczynają kilkuletni trening przygotowawczy do ordynacji. Na trening ten składa się m.in. uczestnictwo w specjalnych retritach (kursach Dharmy), spotkaniach z innymi mitrami trenującymi do ordynacji połączone ze studiowaniem Dharmy i poznawaniem Triratny, a także nawiązywanie znajomości lub przyjaźni z ordynowanymi członkami Triratny. W tradycyjnym języku buddyzmu zostanie mitrą oznacza, że ktoś idzie po Schronienie do Trzech Klejnotów (Buddy, Dharmy i Sanghi), a prośba o ordynację oraz sama ordynacja oznacza to samo pójście po Schronienie na coraz głębszym poziomach. Więcej w: Jak zostać mitrą?
Przyjaciele
To najliczniejsza grupa osób związana z nasza Wspólnotą. Wszyscy, którzy przychodzą regularnie lub od czasu do czasu do naszych ośrodków, jednocześnie nie odczuwając potrzeby formalizowania swojego uczestnictwa. Każdy powód jest dobry, by zostać „przyjacielem” Triratny – jeśli komuś po drodze z buddyzmem, jeśli ktoś ma znajomych w naszej Wspólnocie, podziela nasze wartości, bierze udział w zajęciach i spotkaniach czy po prostu odpowiada mu atmosfera naszego ośrodka. Nie ma u nas presji, by zostawać buddystą, mitrą, zgadzać się we wszystkim czy brać udział w rytuałach itp. Osoby przychodzące do naszych ośrodków zapraszamy też do poczucia się ich współgospodarzami poprzez np udział w regularnych akcjach sprzątania albo innego rodzaju drobny wolontariat.
Kto prowadzi zajęcia i odosobnienia? Ordynowani członkowie Wspólnoty
Śāntaka, Nityabandhu, Saddhajala, Hṛdayavajra i Padmasiddha – buddyści ze Wspólnoty Triratna praktykujący od wielu lat. W naszej tradycji wygląda to tak, że osoby zainspirowane buddyjską wizją życia i zaangażowane w praktykę mogą podjąć trwający zwykle kilka lat trening buddyjski i następnie wstąpić do Wspólnoty Triratna. Kiedy wstępują do Wspólnoty czyli w trakcie tzw ceremonii ordynacji dostają buddyjskie imię, stąd te niecodzienne imiona.
Śāntaka
Prowadzi zajęcia w Krakowie i Warszawie
Moje buddyjskie imię oznacza ,,ten, który jest spokojny i daje spokój”. Na zakończenie jednego z odosobnień medytacyjnych, fotograf poprosił uczestników o pozowanie do zdjęcia i określenie siebie prostym zdaniem. ,,Nie wiem” – było moim. Od lat zastanawiam się nad sensem i tym co powoduje, że rano chce nam się wstać z łóżka. Sens odnajduje w Karanija metta sutta, a w wolnych chwilach lubię czytać w różnych kafejkach na Ziemi
Nityabandhu
Prowadzi zajęcia Krakowie i Warszawie
Nityabandhu – ,,wieczny przyjaciel”. Bocian zabłądziwszy, przyniósł mnie do do Radomia w 1973 roku. Do Krakowa trafiłem po kilkunastu latach w innych krajach. Nigdy nie szukałem religii; do buddyzmu przyciągnęła mnie medytacja oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące życia i śmierci. Wierzę, że najważniejsza rzecz w życiu to przyjaźń i stawanie się coraz bardziej człowiekiem (chyba że ktoś jest psem).
Saddhajala
Prowadzi zajęcia w Krakowie
Saddhajala (czyt. Sada-dżala) i oznacza ,,Płomień wiary”
Do Sanghaloki trafiłam w 2012 roku szukając spokoju poprzez medytację. Od tamtej pory Sanghaloka to mój duchowy dom, to duchowe przyjaźnie i ścieżka, która nadaje sens mojemu życiu. We wtorki razem z Nityabandhu prowadzimy wieczory sanghi, a w czwartki z Padmasiddhą i Nityabandhu zajęcia dla mitrów. Organizuję też spotkania dla kobiet, podczas których możemy się spotkać w kobiecej energii studiując wspólnie Dharmę.
Padmasiddha
Prowadzi zajęcia Krakowie
Padmasiddha -,,Ten, który osiągnął swój cel tak jak rozwija się lotos (padma) lub Ten, który jest jak siddha (oświecony mistrz, który rozwinął psychiczne moce) i jak lotos”. Swoją przygodę z medytacją, buddyzmem i…Sanghaloką rozpocząłem w grudniu 2008 przychodząc na środowe wprowadzenie do medytacji. I już zostałem. Wspólnie z Śantaką prowadzę kursy medytacji. Z Saddhajalą i Nityabandhu prowadzimy zajęcia dla mitrów.
Hṛdayavajra
Hṛdayavajra (czyt. Hridajawadżra, zdj. po prawej) to ,,Ten, którego serce jest jak diament”
Maitrinanda
„Maitrinanda – ten, który czerpie radość z (praktyki) miłości, ten który zachwyca się miłością /mettą/.”
Po długich buddyjskich poszukiwaniach usiadłem. przed laty, pod drzewem, Triratny w Krakowie. Spotkać mnie można najczęściej na porannych medytacjach.w Sanghaloce.
Kshantipala
Prowadzi zajęcia w Krakowie i Warszawie
Mam na imię Kszantipala. Jestem przede wszystkim Buddystą, uczniem Urgiena Sangharakszity, a dalej społecznikiem i dziennikarzem. Nauki Buddy i życie, w którym się nimi inspiruję, eksploruję poprzez słuchanie i opowiadanie historii, mitologię, poezję. Ponad wszystko kocham ludzi, dzieła ludzkie, naturę i sztukę. Poza tym niezwykle wysoko cenię sobie niesentymentalną życzliwość.
Goście zza zagranicy prowadzący zajęcia, wykłady i retrity
Amogharatna
Prezydent - przyjaciel z zewnątrz dbający o ośrodek
Większość ośrodków Przyjaciół ma swojego tzw. Prezydenta, czyli respektowanego członka Wspólnoty o długim stażu – spoza tego ośrodka – którego konsultuje się przy podejmowaniu ważniejszych decyzji. Amogharatna (czyt. Amogaratna) – jest prezydentem ośrodka w Krakowie. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, mieszka w Berlinie. Z wizytą u nas 2-3 razy w roku, bardzo lubi Polaków.
Karunadhi
Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity
Karunadhi mieszka i pracuje na co dzień w ośrodku przygotowującym kobiety do ordynacji we Wspólnocie Buddyjskiej Triratna o nazwie Tiratanaloka. Przyjeżdża do Polski, by prowadzić retrity dla kobiet.
Paramabandhu
Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity
Paramabandhu jest psychiatrą i doświadczonym nauczycielem w LBC (Triratna w Londynie), uczy medytacji od 25 lat, jest założycielem Breathing Space, które prowadzi kursy oparte na uważności pomagające w radzeniu sobie ze stresem, uzależnieniami i bólem. Jest autorem kilku książek: „Practical Buddhism”, „Eight Step Recovery” (z V. Mason-John) oraz „Mindful Emotion” (z J. Shamelem).
Saddhaloka
Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity
Saddhaloka jest członkiem Wspólnoty Triratna o bardzo długim stażu. Od 2014 roku organizuje letnie międzynarodowe odosobnienia w Polsce, na które zapraszamy przyjaciół z Ukrainy, Rosji i in. miejsce. Saddhaloka odwiedza też Finlandię i Rosję, gdzie prowadzi retrity i wykłady.
Satyaraja
Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity
Satyaraja jest Anglikiem, mieszka i pracuje od 15 lat w męskim ośrodku odosobnień 'Padmaloka’ w Anglii, jest też członkiem teamu udzielającego ordynacji w Triratnie. W praktyce Dharmy za najważniejsze uważa przyjaźń i medytację. I właśnie przyjaźń z Nityabandhu i innymi osobami w Polsce jest głównym powodem jego wizyt u nas. Zanim przeprowadził się do Padmaloki Satyaraja działał na rzecz ośrodka Triratny w Sztokholmie. Lubi też jazz, książki, oglądać obrazy i chodzić w góry
Mitrowie i przyjaciele Wspólnoty – czyli kogo i gdzie można u nas spotkać.
Michał
Mitra, Sanghaloka, Kraków - Prowadzi Wprowadzenie do Medytacji
Pierwszy raz Sanghaloka otworzyła się dla mnie w 2013 roku. Od tamtego czasu natchniony wizją zdobywam wysokie szczyty i przemierzam głębokie doliny własnego doświadczenia. Po drodze znalazłem prawdę, radość i przyjaciół z którymi wędrówka przez kręte ścieżki rzeczywistości jest prostsza i inspirująca.
Dorota
Mitra, Sanghaloka, Kraków
Alicja
Mitra, Sanghaloka, Kraków
Wojtek
Mitra, Sanghaloka, Kraków
Do Sanghaloki trafiłem w 2011 r. i jest to dla mnie jedna z najważniejszych „podróży” w życiu, z najlepszą kompanią! We wrześniu 2016 r. dotarłem do bazy podejściowej Mitra i z zapałem wyruszam dalej. Jestem wdzięczny Buddzie za to że przetarł szlak i moim nauczycielom za to, że trzymają moją linę!
Martyna
Mitra, Sanghaloka, Kraków
Piotr
Sanghaloka, Kraków
Pierwsza wizyta Sanghaloce w 2015 roku. Przychodzę by napawać się atmosferą Sanghaloki, dla towarzystwa, wspólnej medytacji i nauki. Buddyzm Triratny to logiczny i piękny styl życia.