Po co jest Ośrodek „Sanghaloka”?
(część Wspólnoty Buddyjskiej Triratna)
CO ROBIMY?
1. Praktykujemy buddyzm oraz medytację buddyjską, i uczymy ich w ośrodku oraz online.
2. Podczas zajęć i spotkań medytujemy, prowadzimy sesje studiowania buddyzmu połączone z dyskusjami oraz wykonujemy rytuały buddyjskie.
3. W celu pogłębienia zrozumienia i praktyki organizujemy tzw. retrity, czyli kursy wyjazdowe buddyzmu i medytacji.
4. W ośrodku obchodzimy święta buddyjskie.
5. Ponadto uczymy mindfulness, oraz innych świeckich, zgodnych z duchem buddyzmu lub wywodzących się z niego, metod radzenia sobie ze stresem, bólem lub poprawiających jakość życia.
JAKIE WYZNAJEMY WARTOŚCI?
1. Poprzez naukę oraz praktykę medytacji i buddyzmu pragniemy przekazać wizję życia zgodnego z naukami Buddy; traktujemy je jako metody pomagające zrozumieć życie głębiej i żyć pełniej.
2. Czerpiemy nie z jednej gałęzi buddyzmu, lecz z całej buddyjskiej tradycji poprzez pryzmat nauk i komentarzy założyciela naszej Wspólnoty, Urgjena Sangharakszity (z pochodzenia Anglika), rozwijanych dalej przez jego uczniów.
3. Wokół ośrodka skupiona jest od 2008 r. społeczność duchowa (sangha), czyli grupa znajomych i przyjaciół starających się wspólnie praktykować buddyzm w sposób odpowiedni dla naszej kultury i naszych czasów. Celem sanghi jest wzajemne wspieranie się w rozwoju własnej indywidualności i dążenie do Oświecenia. Oświecenie oznacza dla nas pełne wykorzystanie potencjału ludzkiego umysłu (w tym współczucia i mądrości).
4. Prowadzimy ośrodek i nawiązujemy relacje z członkami wspólnoty w oparciu o buddyjskie wskazówki etyczne oraz przekazane przez Buddę zasady życzliwości i niewyrządzania krzywdy. W ośrodku i wspólnocie nie tolerujemy jakiejkolwiek formy przemocy, dyskryminacji ani wykorzystywania. Dodatkowo stworzyliśmy własne wewnętrzne Standardy Etyczne, nad których przestrzeganiem czuwa Przedstawiciel/ka ośrodka ds. standardów etycznych. (patrz: www.buddyzm.info.pl/
standardyetyczne – w przygotowaniu).
DLA KOGO JEST I JAK DZIAŁA OŚRODEK „SANGHALOKA”?
1. Nasz ośrodek jest otwarty dla każdego (kto szanuje innych). Nie oczekujemy, że staniesz się buddystą. Z tego, co oferujemy, każdy może wziąć, ile chce.
2. Ośrodek jest prowadzony przez ordynowanych członków Wspólnoty Buddyjskiej Triratna w zgodzie z zasadami zawartymi m.in. w dokumencie ,,Czym jest prawdziwy ośrodek Triratny?” (po angielsku). Jesteśmy częścią tej międzynarodowej duchowej wspólnoty.
3. Zajęcia i spotkania z buddyzmu i medytacji kierowane są do osób nowych, a także do osób na różnych poziomach doświadczenia i zaangażowania, włącznie ze wspieraniem osób przygotowujących się do ordynacji we Wspólnocie Buddyjskiej Triratna oraz ordynowanych w niej.
4. Zobowiązujemy się do pozostania w bliskiej komunikacji z innymi ośrodkami Triratny na świecie oraz do podejmowania działań w zgodzie z duchem i pod kierownictwem Wspólnoty Buddyjskiej Triratna.
5. Decyzje dotyczące codziennego funkcjonowania ośrodka podejmuje Prowadzący Ośrodek razem z Zespołem. Ciałem podejmującym ostateczne decyzje jest Rada Sanghaloki. Prawnie ośrodek jest własnością i jest prowadzony przez Fundację Przyjaciele Buddyzmu.
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Struktury naszego ośrodka
Ostatnia aktualizacja powyższych treści miała miejsce w maju 2022. W kolejnych miesiącach opublikujemy opisy poszczególnych ról pełnionych w Fundacji i w Ośrodku. Jeśli masz do nas jakieś pytania, możesz się z nami skontaktować pod adresem kontakt@buddyzm.info.pl.