✨Nadchodzące kursy medytacji i buddyzmu w naszym ośrodku w Krakowie w formie stacjonarnej i online✨

Buddyzm

Wtorki od 10 do 31 maja 18:30-20:30

Miejsce: Sanghaloka stacjonarnie od 1 marca + facebook/zoom na żywo

Opis:

Spotkania z medytacją (18.30-19.15) i wykład z buddyzmu (19.20-20.30).

Program:

Madrość - ścieżka wglądu. Prowadzenie Nityabandhu i Maitrinanda. Więcej info...

Darowizny:

Prosimy o datek 20 zł/pojedyncze zajęcia. Darowizny można wrzucić do miski przed zajęciami lub  przekazać je za pośrednictwem szybkich płatności: tutaj…

Od początku roku we wtorki prowadzimy cykl wykładów zgodnie z podziałem Trójstopniowej Ścieżki: Etyka, Medytacja, Mądrość. Po kursie etyki, spotykaliśmy się na rozmowach o i praktyce medytacji. Trzecia część dotyczyć będzie rozważań na temat natury egzystencji i ścieżki mądrości w buddyzmie.

Medytacja

 

kursy medytacji w Sanghaloce

Piątki od 1 kwietnia do 3 czerwca (grupa zamknięta, kurs w trakcie trwania) 18:30-20:30

8 Tygodniowy kurs medytacji od podstaw - kursy te są cykliczne, nowa edycja wrzesień 2022

Opis: 8 tygodniowy kurs medytacji przeznaczony jest zarówno dla tych, którzy medytowali już wcześniej, ale chcą pogłębić swoją praktykę w towarzystwie życzliwych osób, jak i dla tych, którzy nie mieli okazji dowiedzieć się, czym jest medytacja buddyjska i chcieliby to zmienić. więcej…

Zapisy:

Darowizny:

Prosimy o datek w wysokości 350 zł za całość kursu. Dla studentów mamy zniżkę – 320 zł.

Wpłat darowizn można dokonywać przelewem na konto:

Konto mBank: 86 1140 2004 0000 3002 7834 5456, Fundacja Przyjaciele Buddyzmu,

tytuł wpłaty: „DAROWIZNA na kurs piątkowy podstawy medytacji”.

Osoby, które obecnie są w trudnej sytuacji finansowej, prosimy o kontakt z nami pod adresem: kontakt@buddyzm.info.pl. Istnieje możliwość uczestnictwa w kursie na ulgowych, umówionych zasadach.

 

W czerwcu planujemy kurs pogłębiający medytację - szczegóły wkrótce.

Prośba o wsparcie działalności naszego ośrodka w Krakowie i grupy w Warszawie

Wszystkie nasze zajęcia prowadzone są na zasadzie dany. Przekazane darowizny przeznaczamy na podstawowe potrzeby związane z utrzymaniem naszego krakowskiego ośrodka i  warszawskiej grupy. Jeśli chcesz i możesz nas wesprzeć, jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę. Możesz to zrobić w formie jednorazowego przelewu lub – jeszcze lepiej – w formie stałego zlecenia. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Dzięki Waszemu wsparciu finansowemu i dzięki Waszej obecności możemy działać dalej i dzielić się z Wami Dharmą.

Czytaj więcej na temat finansowania ośrodka…

Darowiznę możesz przekazać za pomocą szybkiej płatności lub poprzez przelew bankowy:

Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
86 1140 2004 0000 3002 7834 5456, mBank
Tytuł wpłaty np: DAROWIZNA – Sanghaloka Kraków i online.

Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
64 1140 2004 0000 3202 7834 5657, mBank
Tytuł wpłaty np: DAROWIZNA – na działalność w Warszawie.

Spotkania dla rodziców praktykujących buddyzm w ramach Triratny (zoom)

Niedziela: 8 maja 20.00-21.15

Zapraszamy na spotkania dla rodziców praktykujących buddyzm w Triratnie! Spotkania będą się odbywać na zoomie w drugą niedzielę miesiąca, rozpoczynając od marca.  Link dostępny pod adresem: buddyzm.triratna@gmail.com.

Więcej…

Szczegółowy program zajęć stacjonarnych i online w Krakowie

Wolne:)

W dniach 2-6 maja jesteśmy na odosobnieniu, mamy przerwę w prowadzeniu zajęć w Sanghaloce.

 

Mądrość – ścieżka wglądu

10 maja – 21 czerwca 2022
Wtorki 18:30-20:30

Miejsce:
Sanghaloka i facebook

Opis:

W ramach majowych  i czerwcowych spotkań omówimy temat „Trzech Lakszan”.
Podczas kursu spróbujemy opowiedzieć na pytanie: Co właściwie rozumiemy przez uwarunkowane (czyli przez postrzeganą i doświadczaną przez nas rzeczywistość)? Jak można rozpoznać uwarunkowane? Skąd mamy to wiedzieć? Na te pytania tradycja buddyjska odpowiada, że uwarunkowane rozpoznajemy poprzez trzy cechy egzystencji (sanskryt: lakszany,
pali: lakkhany), które ono niezmiennie posiada.
Trzy lakszany, to duhkha, anitja i anatman. Można te pojęcia przetłumaczyć jako niezadowalające, nietrwałe i pozbawione „ja”. Wszystkie uwarunkowane rzeczy w tym wszechświecie mają te trzy cechy.

więcej…

Prowadzenie:
Nityabandhu i Maitrinanda

Darowizny:

Prosimy o darowizny, sugerowana kwota 20 zł/pojedyncze zajęcia.

Wprowadzenie do medytacji dla początkujących Stacjonarnie w Krakowie i Online
2 x w miesiącu

Najbliższe wprowadzenie 18 maja (spotkanie 4 maja odwołane)
Środa 18:00-19:30

Miejsce:
Sanghaloka Kraków i  zoom.

Opis:
Na zajęciach uczymy naprzemiennie (w pierwszą i trzecią środę miesiąca) medytacji życzliwości „metta bhawana” i uważności oddechu, poprzedzając każdą z praktyk medytacją body scan. 
Środowe wprowadzenie do medytacji skierowane jest do każdego, kto chce rozpocząć nową przygodę w swoim życiu. Medytacja to znakomite narzędzie do ćwiczenia umysłu i uważności.  Czytaj więcej…

Zapisy:
Na spotkania środowe przyjmujemy zapisy pod adresem: buddyzm.triratna@gmail.com.

Sugerowana darowizna: 20 zł/pojedyncze zajęcia

Spotkania Mitrów

  • spotkanie zarezerwowane dla mitrów (osób praktykujących stale w tradycji buddyzmu Triratna)

We wrześniu rozpoczęliśmy nowy kurs dla mitrów od podstaw, przeznaczony także dla osób zainteresowanych byciem mitrą.

Jest to nowy kurs buddyzmu od podstaw dla mitrów, w którym mogą wziąć udział także osoby zainteresowane byciem mitrą.
Kurs prowadzony jest w oparciu o rok pierwszy sylabusa przygotowanego przez Triratnę w UK. Teksty są przetłumaczone na język polski. Podczas tego roku będziemy poruszać zagadnienia Trójstopniowej Ścieżki: Etyka, Medytacja, Mądrość, a także Czym jest Pójście po Schronienie i rytuał w buddyzmie.
Kurs ma na celu wspólne studiowanie Dharmy w grupie mitrów – osób, które zdecydowały się na praktykę w naszej wspólnocie i pogłębianie rozumienia ścieżki buddyjskiej, którą podążamy. Chcemy także stworzyć warunki dla budowania sanghi, więzi między nami i przyjaźni poprzez wymianę poglądów, szczere rozmowy i wspólne działania na rzecz ośrodka.
Warunkiem uczestnictwa w tej grupie jest regularna obecność na zajęciach, czytanie tekstu i zaangażowane serce 🙂
Osoby zainteresowane byciem mitrą mogą uczestniczyć w tym kursie jeśli mają już kontakt z naszą wspólnotą przynajmniej 6 miesięcy (jeśli jest inaczej, a jesteś zainteresowana/y, skontaktuj się z nami).
Ta grupa w pierwszym roku będzie grupą mieszaną zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Prowadzić ją będą na przemian Nityabandhu, Padmasiddha, Saddhajala i Alicja.
Grupa ta będzie stacjonarna, a zajęcia odbywać się będą w Sanghaloce w Krakowie. Dla osób, które są spoza Krakowa będzie możliwość przyłączenia się do tej grupy w formie online.
Prosimy o darowizny 20 zł/pojedyncze zajęcia lub 80 zł stały przelew w miesiącu.
Zapraszamy do zapisów: buddyzm.triratna@gmail.com.

 

1 kwietnia-3 czerwca g. 18.30-20.30 – kurs w trakcie trwania

Miejsce:
Sanghaloka stacjonarnie + zoom

Opis:
8 tygodniowy kurs medytacji przeznaczony jest zarówno dla tych, którzy medytowali już wcześniej, ale chcą pogłębić swoją praktykę w towarzystwie życzliwych osób, jak i dla tych, którzy nie mieli okazji dowiedzieć się, czym jest medytacja buddyjska i chcieliby to zmienić.

Kiedy:
Piątki, g. 18.30-20.30

więcej…

Zapraszamy!
Zespół Sanghaloki

W czerwcu planujemy kurs pogłębiającey medytację – szczegóły wkrótce.

Święto Buddy

14 maja (sobota) g. 9.30-15.00

 

Dzień Buddy jest często określany jako Buddha jayanti, jayanti pochodzi od słowa jaya, oznaczającego „zwycięstwo”. Dlatego Buddha jayanti oznacza świętowanie „zwycięstwa Buddy”. […] Budda pokonał Marę, „Złego”, a po podbiciu Mary osiągnął Oświecenie. W pewnym sensie jego podbój Mary, jego Mara-vijaya, jak to się nazywa, było jego osiągnięciem Oświecenia. Zapraszamy do Sanghaloki!

 

Kalendarz, Sanghaloka, Kraków

Pierwszy raz u nas?

Informacje dla osób, które pierwszy raz chcą nas odwiedzić. Zapraszamy!

Sangha

Ludzie tworzący wspólnotę. Poznaj nas!

Retrity

Wyjazdy medytacyjne organizowane przez naszą wspólnotę.
Co znaczy Sanghaloka?

Sama nazwa ,,Sanghaloka” to połączenie dwóch słów ze staroindyjskiego języka sanskrytu. ,,Sangha” oznacza buddyjską wspólnotę duchową czyli wolne stowarzyszenie ludzi, którzy nie tracąc nic ze swej indywidualności, realizują wspólny cel rozwoju umysłu i ludzkiego potencjału; ludzi dla których ideałem jest Budda i oświecenie – wg buddystów najwyższy cel, do którego warto zmierzać w życiu.

,,Loka” to świat, miejsce albo dom (słowo spokrewnione np z polskim ,,lokal” albo ,,lokator”). Więc Sanghaloka to ,,miejsce medytujących lokatorów”, dom czy przystań ludzi praktykujących buddyzm i starających się zmienić siebie i świat na lepsze (i wspierać w tym innych). Jesteśmy przekonani, że nie trzeba wyjeżdżać do Indii albo mieszkać w klasztorze czy w pustelni, żeby się rozwijać duchowo. Staramy się więc stworzyć miejsce w mieście, w XXI wieku, gdzie można podjąć praktykę duchową wraz z autentyczną wspólnotą opartą na przyjaźni i pracować nad swoim umysłem i sercem.

Dla kogo jest Sanghaloka?

Sanghaloka to dom sanghi. Ale jest to też dom dla naszych przyjaciół, wszystkich tych, którzy lubią to miejsce i dobrze się w nim czują, mimo iż nie są czy nie chcą być buddystami lub jeszcze nie, bo na razie chcą się przyjrzeć. Staramy się stworzyć pozytywne miejsce gdzie można otwarcie porozmawiać, nauczyć medytacji, obejrzeć dobry film czasem przyjść na koncert. Jest dla nas jasne, że jeśli ktoś chce przychodzić tylko na medytacje albo na film i nie jest zainteresowany buddyzmem, to nie oczekujemy, że zostanie buddystą ani nie ma żadnego nacisku w tym kierunku.

Natomiast ci, których buddyzm interesuje czy ci, którzy chcą się poświęcić praktyce całym sercem, wiedzą w które dni czy wieczory są spotkania i zajęcia przeznaczone na zgłębianie tej tradycji czy wspólną praktykę.