Kursy Medytacji

 8 Tygodniowy kurs medytacji dla początkujących.

 

8 tygodniowy kurs medytacji przeznaczony jest zarówno dla tych, którzy medytowali już wcześniej, ale chcą pogłębić swoją praktykę w towarzystwie życzliwych osób, jak i dla tych, którzy nie mieli okazji dowiedzieć się, czym jest medytacja buddyjska i chcieliby to zmienić.

Na kursie uczymy 3 rodzajów medytacji, które praktykujemy we wspólnocie buddyjskiej Triratna. Jest to świadomość ciała (body scan), uważność oddechu oraz metta bhavana (życzliwa obecność).

• Tydzień 1: czym jest medytacja, jak siedzieć wygodnie w medytacji, podstawy relaksacji + praktyka
• Tydzień 2: medytacja świadomości ciała + praktyka świadomości ciała w codziennym życiu
• Tydzień 3: medytacja uważności oddychania (zapoznanie się ze świadomością oddychania) + praktyka ciszy i spokoju w codziennym życiu
• Tydzień 4: medytacja uważności oddychania (technika) + praktyka uważności w codziennym życiu
• Tydzień 5: medytacja metta bhawana (pozytywne emocje, życzliwość, wprowadzenie) + praktyka metta, czyli życzliwość do siebie samych w codziennym życiu
• Tydzień 6: medytacja metta bhawana (cała praktyka) + praktyka metta do siebie i otoczenia w codziennym życiu
• Tydzień 7: przeszkody w medytacji i sposoby jak sobie z nimi radzić + praktyka w codziennym życiu
• Tydzień 8: etyka, medytacja, mądrość – jak kultywować i pogłębiać pozytywne stany umysłu (spokój, życzliwość, mądrość)

czytaj więcej…

Brahma Wihary – 4 tygodniowy kurs pogłębiający medytację

Transmisja na facebooku obejmie wykład i wspólną medytację, dyskusja dostępna tylko dla zapisanych uczestników kursu na zoom.

Brahma Wihary to zbiór praktyk, które razem tworzą mandalę, która sama w sobie jest cała i kompletna. Wszystko, czego doświadczamy, można znaleźć w tej mandali, albo przez pozytywną cechę Brahma Wihary, albo przez jej bliskiego lub dalekiego wroga. To idealny sposób, aby na nie spojrzeć i z nimi pracować . Możesz oczywiście skupić się na jednej z nich zgodnie z potrzebami, ale pracując z nimi w kontekście mandali, otrzymasz pełny obraz.

Metta jest podstawową Brahma Wiharą i źródłem pozostałych. Przybiera swoistą formę w zależności od tego, co się spotyka nw swojej drodze, więc jeśli jest to cierpienie – metta staje się współczuciem, jeśli jest to szczęście drugiego człowieka, dobre cechy, dobra wola, to się staje się muditą. Upekkha wnosi swoje zrozumienie, swoje oko mądrości poprzez twoją praktykę Metty, Karuny i Mudity, zaczynacie widzieć jaśniej rzeczy takimi jakimi są, i uświadamiacie sobie daremność opierania się rzeczywistości”.

  • Tydzień 1: Wprowadzenie – o Brahma Wiharach jako mandali i Metta + medytacja metta bhavana.
  • Tydzień 2: Karuna – współczucie + prowadzona medytacja karuna.
  • Tydzień 3: Mudita – cieszenie się szczęściem drugiego człowieka + prowadzona medytacja mudita.
  • Tydzień 4: Upekkha – doskonała równowaga umysłu + prowadzona medytacja upekkha.

czytaj więcej…

6 tygodniowy kurs pogłębiający medytacje – II stopnia „Metta Bhavana – praktyczny kurs pozytywnych emocji”

 

Kurs przeznaczony dla osób zaznajomionych już z praktyką uważności oddychania i metta bhawana

W trakcie kursu w szczególności zwrócimy uwagę na praktykę metta bhawana zarówno na „poduszce” jak i poza nią. Sangarakszita wielokrotnie podkreślał, że gdybyśmy większą uwagę przykładali do tego jak żyjemy, medytacja nie wymagałaby prawie „żadnego wysiłku”. Wystarczyłoby usiąść, rozluźnić ciało i naturalnie doświadczalibyśmy głębszych, spokojniejszych i łagodniejszych stanów umysłu.

 

czytaj więcej…

Harmonogram kursów medytacji

KursDataLokalizacjaWięcej…
8 tygodniowy kurs medytacji dla początkującychPoczątek września – daty podamy wkrótceOnline / Sanghaloka Krakówwięcej…
4 tygodniowy kurs pogłębiający medytacje – Brahma Wiharydruga połowa 2021
Wtorki 
18:30-20:30
Onlinewięcej…