Znaczenie sztuki dla „Przyjaciół”

„Przyjaciele” zawsze uważali, że poświęcanie się różnym formom sztuki lub też tworzenie samemu może znacząco pomóc nam zaangażować naszą sferę emocjonalną w życiu duchowym i stworzyć pomost pomiędzy tradycyjnym Buddyzmem a naszą kulturą. Z buddyjskiej perspektywy łatwiej patrzeć na sztukę Zachodu w sposób pozwalający nam lepiej ocenić wartość poszczególnych artystów czy dzieł sztuki. W dziełach niektórych wielkich malarzy, poetów czy pisarzy naszego kręgu kulturowego odbija się wyraźnie fakt, iż dostąpili oni intuicyjne wyższych stanów i sfer, o których naucza Buddyzm i do których prowadzi też jego praktyka.

Duża liczba malarzy, muzyków i pisarzy praktykuje z „Przyjaciółmi”. Niektórzy tworzą formy tradycyjnie buddyjskie, które stopniowo coraz bardziej „nabierają kształtów” naszych kultur, a inni od początku trzymają się kanw sztuki zachodniej. W ostanich kilku latach zaoowocowało to stworzeniem licznych sztuk scenicznych, dzieł muzycznych (między innymi pierwszej buddyjskiej opery), zorganizowaniem odosobnień łączących Buddyzm ze sztuką, a w 1993 roku powstały dwa buddyjskie ośrodki sztuki.

Londyński Buddyjski Ośrodek Sztuki (London Buddhist Arts Centre) we Wschodnim Londynie otwiera przed miejscowymi Buddystami możliwość głębszego zaangażowania się w sztukę poprzez organizowane imprezy oraz praktykowania samemu w wynajętych pomieszczeniach i studiach. W Brighton mieści się Evolution Arts And Natural Health Centre; magazyn Urthona poświęcony jest sztuce i Buddyzmowi; w Indiach powstał Projekt Aszwagoszy, który min. przybliża Buddyzm tamtejszej wiejskiej ludności poprzez uliczny teatr i publiczne opowiadanie historii.

Artyści Buddyjscy

Przykładem artysty praktykującego z „Przyjaciółmi” jest Sahadża – rzeźbiarz używający jako materiału spawanej stali. Dla Sahadży, jak i innych, tworzenie jest nieodłączną częścią jego praktyki buddyjskiej. Jego strona internetowa zawiera przykłady prac. Na stronie internetowej Clear Vision dostępne są prace kilku artystów tworzących nowoczesne wersje tradycyjnych buddyjskich rzeźb i wizerunków, m.in prace Aloki, Chintamaniego i  Amitajyoti.