W obliczu ostatnich wydarzeń wojennych, nasze serca skierowane są w stronę Ukrainy i wszystkich istot, których bezpośrednio i pośrednio dotyka wojna.

Po rozmowach w naszych zespole i wraz z Maszą, która pochodzi z Kijowa i przynależy do naszej sanghi, przygotowaliśmy kilka linków, które w chwili obecnej mogą być najbardziej pomocne. Przede wszystkim chcemy pomagać mądrze.

W związku z tym uznaliśmy, że ważne jest monitorowanie na bieżąco informacji na temat tego, co w danej chwili jest najbardziej potrzebne. Z naszych informacji wynika, że są to: pieniądze i środki medyczne oraz współpraca z organizacjami, które zajmują się dystrybucją wszelkich darów najbardziej potrzebującym.

Zachęcamy do dokonywania wpłat na rzecz fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, która współpracuje ze swoim ukraińskim partnerem, dzięki czemu ma możliwość podjęcia bezpośrednich działań w Ukrainie: https://pcpm.org.pl/.

Pod tym linkiem znajdziecie spis tego jak pomagać i w jakich punktach w Krakowie przyjmowana jest pomoc:
https://uainkrakow.pl/yak-mozhna-dopomohty-ukraini-v-krakovi.

Rodziny z małymi dziećmi, które przybyły do Krakowa mogą doposażyć się w niezbędny „duży” sprzęt jak wózki, łóżeczka, krzesełka do karmienia i wiele innych rzeczy w Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie na Rajskiej 1.

Na fb została także utworzona grupa pomagająca zwierzętom z Ukrainy: https://www.facebook.com/groups/480983136855480

W Krakowie otwarto punkt darmowych porad prawnych dla obywateli Ukrainy – ofiar konfliktu wojennego: Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie: sztab kryzysowy przy ul. Batorego 17 w Krakowie. Akcję koordynuje adw. Joanna Wsołek, adres mailowy sztabkryzysowy@adwokatura.krakow.pl.

A tutaj poradnik dla osób, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy. https://humandoc.pl/…/PORADNIK-DLA-OS%C3%93B-GOSZCZ%C4…

Pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy, które są już w Polsce:
669 981 038 – bezpłatny telefon kryzysowy Polskiego Forum Migracyjnego w języku ukraińskim i rosyjskim (telefon działa w poniedziałki od 16 do 20, w środy od 10 do 14 i w piątki od 14 do 18)
22 566 22 27 – bezpłatny telefon wsparcia Centrum Medycznego Damiana w języku polskim i rosyjskim (czynny we wtorki od 8 do 13, w środy od 17 do 20 i w piątki od 8 do 13)

12 421 92 82 – bezpłatny całodobowy numer Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie. Możliwa jest też pomoc na miejscu, na ul. Radziwiłłowskiej 8b. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym w grę wchodzi też pomoc online.

W Sanghaloce zorganizujemy zbiórkę pomocy medycznej, o czym napiszemy w kolejnym poście. Będziecie mogli przynosić rzeczy, które są potrzebne, a my zawieziemy je do odpowiedniego punktu.
W tym tygodniu nasze zajęcia prowadzone będą w intencji Ukrainy. Zapraszamy na wspólne medytacje i rytuały oraz możliwość rozmowy o obecnej sytuacji w kontekście praktyki Dharmy. Więcej informacji wkrótce.