kurs buddyzmu

8-tygodniowy kurs buddyzmu – Osiem Wersów treningu umysłu

7 marzec – 25 kwiecień 2023

Miejsce:
Sanghaloka, ul. Augustiańska 4/1u Kraków

Kiedy:
Wtorki 18:30 – 20:45

Opis:
Zapraszamy na ośmiotygodniowy kurs buddyzmu oparty o Osiem Wersów treningu umysłu.
Każde spotkanie będzie składało się z częsci medytacyjnej, wykładowej oraz dyskusji w grupach.

Osiem wersetów treningu umysłu skomponowanych przez buddyjskiego mistrza Langri Tangpę (1054-1123),jest wysoko cenionym tekstem z tradycji Mahajany, Lodżong (treningu umysłu).
Zawarte w tekscie instrukcje oferują podstawowe praktyki dla kultywowania budzącego się umysłu współczucia, mądrości i miłości.
Ten ośmiowersowy tekst uświęca samą istotę serca Dharmy, odsłaniając prawdziwą esencję ścieżki mahajany prowadzącej do wyzwolenia.
Nawet jedną linijkę tej praktyki można postrzegać jako zawierającą w sobie całą naukę Buddy.
Podstawowym tematem praktyki treningu umysłu jest głęboka reorientacja naszego głęboko zakorzenionego nastawienia, zarówno wobec siebie samych, naszych bliźnich, a także wobec świata wokół nas. Celem praktyki treningu umysłu jest radykalna przemiana naszych myśli, postaw i nawyków. Wiąże się to z głębokim zrozumieniem i postrzeganiem innych jako prawdziwych przyjaciół i uznaniem, że w esencji każda istota chce być szczęśliwa i nie chce cierpieć.

Osiem Wersów treningu umysłu:

Zawsze będę się troszczył o wszystkie istoty, z determinacją, by osiągnąć dla nich najwyższe dobro, które jest cenniejsze niż jakikolwiek klejnot spełniający życzenia”.

Ilekroć znajdę się w towarzystwie innych, sam będę się uważał za mniej ważnego, i z całego serca uznam ich wyższość [z szacunkiem uznam ich wyższość…].

We wszystkim, co robię, będę obserwował swój umysł, a gdy pojawią się destrukcyjne emocje, powstrzymam je choćby siłą, ponieważ ranią zarówno mnie, jak i innych.

Ilekroć napotkam osobę o złym charakterze, przytłoczoną własnymi złymi uczynkami i cierpieniem, będę ją cenił jako coś rzadkiego, jakbym trafił na bezcenny skarb.

Ilekroć ktoś z zawiści skrzywdzi mnie, zaatakuje lub obrazi, przyjmę na siebie porażkę, a jemu podaruję zwycięstwo.

Nawet jeśli ktoś, komu pomogłem lub w kim pokładałem wielkie nadzieje, źle i niesprawiedliwie mnie potraktuje, będę postrzegał tę osobę jako prawdziwego nauczyciela duchowego.

Krótko mówiąc – wprost lub nie wprost – będę pomagał i niósł radość wszystkim moim matkom. Potajemnie wezmę na siebie wszystkie ich krzywdy i cierpienia.

Nauczę się utrzymywać te praktyki nieskażone myślami o ośmiu światowych troskach. Rozpoznam wszystkie zjawiska jako złudzenia; przestanę być niewolnikiem przywiązania i osiągnę wolność.

 

Darowiznę możesz przekazać za pomocą szybkiej płatności lub poprzez przelew bankowy:

Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
86 1140 2004 0000 3002 7834 5456, mBank
Tytuł wpłaty np: DAROWIZNA – Sanghaloka Kraków i online.


Prowadzący:

Śāntaka

Prowadzi zajęcia w Krakowie i Warszawie

Moje buddyjskie imię oznacza ,,ten, który jest spokojny i daje spokój”. Na zakończenie jednego z odosobnień medytacyjnych, fotograf poprosił uczestników o pozowanie do zdjęcia i określenie siebie prostym zdaniem. ,,Nie wiem” – było moim. Od lat zastanawiam się nad sensem i tym co powoduje, że rano chce nam się wstać z łóżka. Sens odnajduje w Karanija metta sutta, a w wolnych chwilach lubię czytać w różnych kafejkach na Ziemi

Kshantipala

Prowadzi zajęcia w Krakowie i Warszawie

Mam na imię Kszantipala. Jestem przede wszystkim Buddystą, uczniem Urgiena Sangharakszity, a dalej społecznikiem i dziennikarzem. Nauki Buddy i życie, w którym się nimi inspiruję, eksploruję poprzez słuchanie i opowiadanie historii, mitologię, poezję. Ponad wszystko kocham ludzi, dzieła ludzkie, naturę i sztukę. Poza tym niezwykle wysoko cenię sobie niesentymentalną życzliwość.