Ludzie w Triratnie – nasza Sangha w Polsce

Sangha to wszyscy którzy odwiedzają nasze ośrodki, medytują z nami, spotykają się i biorą udział w naszych zajęciach. W skład Sanghi wchodzą:

Ordynowani

Ordynowanym członkiem Wspólnoty Buddyjskiej Triratna staje się w ramach kilkuletniego treningu. Osoby ordynowane (w języku palijskim to dharmaczarini i dharmaczari – odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) stanowią trzon naszej Wspólnoty. W centrum życia osoby ordynowanej stoi dążenie do Oświecenia na rzecz wszystkich istot. Ordynowani praktykują Dharmę (nauki buddyjskie) w świetle objaśnień i wskazówek założyciela Triratny, Sangharakszity. Podczas ordynacji przyjmuje się zestaw dziesięciu wskazówek etycznych do praktyki na co dzień oraz nowe imię (w jęz. palijskim lub sanskrycie) często odnoszące się do cech, które dana osoba posiada lub do których dopiero aspiruje. Ordynowani nie są mnichami ani mniszkami, nie muszą (ale mogą) praktykować celibat – ordynacja daje się pogodzić z różnymi stylami życia, pracy, mieszkania, z posiadaniem lub nieposiadaniem rodziny itd.

Mitrowie

Mitra to osoba, która formalnie zadeklarowała, że jest buddyst(k)ą oraz praktykuje w kontekście Wspólnoty Buddyjskiej Triratna. Słowo mitra oznacza przyjaciel – w tym kontekście „przyjaciel” Triratny. Mitrą zostaje się podczas prostej, publicznej ceremonii, zwykle w lokalnym ośrodku buddyjskim Triratny. Niektórzy mitrowie z czasem proszą o ordynację i rozpoczynają kilkuletni trening przygotowawczy do ordynacji. Na trening ten składa się m.in. uczestnictwo w specjalnych retritach (kursach Dharmy), spotkaniach z innymi mitrami trenującymi do ordynacji połączone ze studiowaniem Dharmy i poznawaniem Triratny, a także nawiązywanie znajomości lub przyjaźni z ordynowanymi członkami Triratny. W tradycyjnym języku buddyzmu zostanie mitrą oznacza, że ktoś idzie po Schronienie do Trzech Klejnotów (Buddy, Dharmy i Sanghi), a prośba o ordynację oraz sama ordynacja oznacza to samo pójście po Schronienie na coraz głębszym poziomach.

Przyjaciele

To najliczniejsza grupa osób związana z nasza Wspólnotą. Wszyscy, którzy przychodzą regularnie lub od czasu do czasu do naszych ośrodków, jednocześnie nie odczuwając potrzeby formalizowania swojego uczestnictwa. Każdy powód jest dobry, by zostać „przyjacielem” Triratny – jeśli komuś po drodze z buddyzmem, jeśli ktoś ma znajomych w naszej Wspólnocie, podziela nasze wartości, bierze udział w zajęciach i spotkaniach czy po prostu odpowiada mu atmosfera naszego ośrodka. Nie ma u nas presji, by zostawać buddystą, mitrą, zgadzać się we wszystkim czy brać udział w rytuałach itp. Osoby przychodzące do naszych ośrodków zapraszamy też do poczucia się ich współgospodarzami poprzez np udział w regularnych akcjach sprzątania albo innego rodzaju drobny wolontariat.

Kto prowadzi zajęcia i odosobnienia? Ordynowani członkowie Wspólnoty

Vidyatara, Santaka, Nityabandhu i Paramashanti – buddyści ze Wspólnoty Triratna praktykujący od wielu lat. W naszej tradycji wygląda to tak, że osoby zainspirowane buddyjską wizją życia i zaangażowane w praktykę mogą podjąć trwający zwykle kilka lat trening buddyjski i następnie wstąpić do Wspólnoty Triratna. Kiedy wstępują do Wspólnoty czyli w trakcie tzw ceremonii ordynacji dostają buddyjskie imię, stąd te niecodzienne imiona.

Vidyatara

Vidyatara

Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity

Vidyatara trafiła na Triratnę w Australii w 1998 roku i stała się ona odtąd jej duchowym domem. Jej inspiracją są Trzy Klejnoty i sposób, w jaki Sangharakszita zaprezentował Dharmę. Vidyatara uwielbia dzielić się tymi skarbami, kiedy tylko nadarzy się okazja. Wierzy, że przyjaźń, ciekawość i dobroć to troje towarzyszy na Ścieżce, bez których nie sposób się obyć. W Krakowie od marca 2019.

Śāntaka

Śāntaka

Prowadzi zajęcia w Krakowie i Warszawie

Moje buddyjskie imię oznacza ,,ten, który jest spokojny i daje spokój”. Na zakończenie jednego z odosobnień medytacyjnych, fotograf poprosił uczestników o pozowanie do zdjęcia i określenie siebie prostym zdaniem. ,,Nie wiem” – było moim. Od lat zastanawiam się nad sensem i tym co powoduje, że rano chce nam się wstać z łóżka. Sens odnajduje w Karanija metta sutta, a w wolnych chwilach lubię czytać w różnych kafejkach na Ziemi

Nityabandhu

Nityabandhu

Prowadzi zajęcia Krakowie i Warszawie

Nityabandhu – ,,wieczny przyjaciel”. Bocian zabłądziwszy, przyniósł mnie do do Radomia w 1973 roku. Do Krakowa trafiłem po kilkunastu latach w innych krajach. Nigdy nie szukałem religii; do buddyzmu przyciągnęła mnie medytacja oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące życia i śmierci. Wierzę, że najważniejsza rzecz w życiu to przyjaźń i stawanie się coraz bardziej człowiekiem (chyba że ktoś jest psem).

Paramashanti

Paramashanti

Prowadzi zajęcia w Krakowie

Moje imię oznacza najwyższy spokój. Natknąłem się na Triratnę w Londynie w 1984 roku i praktykuję w niej od tej pory. Byłem ordynowany w 1988 roku i prawie 15 lat przepracowałem w Windhorse Trading w Cambridge, w buddyjskiej firmie ,,właściwego zarabiania”. Spędziłem 3,5 roku jako nauczyciel i menedżer ośrodka buddyjskiego Aryaloka w USA. Od 2011 odwiedzałem Kraków wspierając miejscową sanghę. Przeprowadziłem się do Krakowa w styczniu 2017.

Nowo-ordynowani w Krakowie 2019

Ordynowani z Krakowa: Saddhajala, Hridayavajra i Padmasiddha

 

Po dziesięciu latach istnienia ośrodka w Krakowie, Wspólnota Buddyjska Triratna powiększyła się o pierwszych ordynowanych z Krakowa: Saddhajala (Ania), Hṛdayavajra (Patryk) i Padmasiddha (Dawid). Ordynacje dla mężczyzn mają miejsce w ośrodku Guhyaloka, a dla kobiet – Akashavana, oba w Hiszpanii. Wraz z ordynacją otrzymuje się nowe, buddyjskie imię. W przypadku Ani brzmi ono: Saddhajala (czyt. Sada-dżala) i oznacza ,,Płomień wiary”; Hṛdayavajra (czyt. Hridajawadżra, zdj. po prawej) to ,,Ten, którego serce jest jak diament”. Padmasiddha -,,Ten, który osiągnął swój cel tak ja rozwija się lotos (padma) lub Ten, który jest jak siddha (oświecony mistrz, który rozwinął psychiczne moce) i jak lotos”.

 

Saddhajala (czyt. Sada-dżala) i oznacza ,,Płomień wiary”

 Padmasiddha -,,Ten, który osiągnął swój cel tak ja rozwija się lotos (padma) lub Ten, który jest jak siddha (oświecony mistrz, który rozwinął psychiczne moce) i jak lotos”.

Hṛdayavajra (czyt. Hridajawadżra, zdj. po prawej) to ,,Ten, którego serce jest jak diament”

Goście zza zagranicy prowadzący zajęcia, wykłady i retrity

Guhyavajra

Guhyavajra

Prezydent - przyjaciel z zewnątrz dbający o ośrodek

Większość ośrodków Przyjaciół ma swojego tzw. Prezydenta, czyli respektowanego członka Wspólnoty o długim stażu – spoza tego ośrodka – którego konsultuje się przy podejmowaniu ważniejszych decyzji. Guhyavajra (czyt. Guhja-wadżra) – duży człowiek o dużym sercu. Jest prezydentem ośrodka w Krakowie. Pochodzi z Nowej Zelandii, mieszka w Sztokholmie. Z wizytą u nas 2-3 razy w roku, bardzo lubi Polaków

Karunadhi

Karunadhi

Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity

Karunadhi mieszka i pracuje na co dzień w ośrodku przygotowującym kobiety do ordynacji we Wspólnocie Buddyjskiej Triratna o nazwie Tiratanaloka. Przyjeżdża do Polski, by prowadzić retrity dla kobiet.

Paramabandhu

Paramabandhu

Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity

Paramabandhu jest psychiatrą i doświadczonym nauczycielem w LBC (Triratna w Londynie), uczy medytacji od 25 lat, jest założycielem Breathing Space, które prowadzi kursy oparte na uważności pomagające w radzeniu sobie ze stresem, uzależnieniami i bólem. Jest autorem kilku książek: „Practical Buddhism”, „Eight Step Recovery” (z V. Mason-John) oraz „Mindful Emotion” (z J. Shamelem).

Saddhaloka

Saddhaloka

Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity

Saddhaloka jest członkiem Wspólnoty Triratna o bardzo długim stażu. Od 2014 roku organizuje letnie międzynarodowe odosobnienia w Polsce, na które zapraszamy przyjaciół z Ukrainy, Rosji i in. miejsce. Saddhaloka odwiedza też Finlandię i Rosję, gdzie prowadzi retrity i wykłady.

Satyaraja

Satyaraja

Prowadzi zajęcia, wykłady, retrity

Satyaraja jest Anglikiem, mieszka i pracuje od 15 lat w męskim ośrodku odosobnień ‚Padmaloka’ w Anglii, jest też członkiem teamu udzielającego ordynacji w Triratnie. W praktyce Dharmy za najważniejsze uważa przyjaźń i medytację. I właśnie przyjaźń z Nityabandhu i innymi osobami w Polsce jest głównym powodem jego wizyt u nas. Zanim przeprowadził się do Padmaloki Satyaraja działał na rzecz ośrodka Triratny w Sztokholmie. Lubi też jazz, książki, oglądać obrazy i chodzić w góry

Mitrowie i przyjaciele Wspólnoty – czyli kogo i gdzie można u nas spotkać.

Wojtek

Wojtek

Mitra, Sanghaloka, Kraków

Do Sanghaloki trafiłem w 2011 r. i jest to dla mnie jedna z najważniejszych „podróży” w życiu, z najlepszą kompanią! We wrześniu 2016 r. dotarłem do bazy podejściowej Mitra i z zapałem wyruszam dalej. Jestem wdzięczny Buddzie za to że przetarł szlak i moim nauczycielom za to, że trzymają moją linę!

Kasia

Kasia

Mitra, Sanghaloka, Kraków

W Sanghaloce od października 2014
Ania

Ania

Mitra, Sanghaloka, Kraków

Ciekawość napędza mnie od dziecka. Dzięki niej trafiłam do Sanghaloki. Zaintrygowała mnie medytacja, praca z umysłem, pozytywnymi emocjami i odkrywanie tego, co najpiękniejsze w nas.

Martyna

Martyna

Mitra, Sanghaloka, Kraków

W Sanghaloce od 2012 r.
Karol

Karol

Sanghaloka, Kraków

W SGL od 2013 roku.  Dla mnie to miejsce refleksji, spotkań wspaniałych ludzi, miejsce w którym ładuję akumulatory. Jest jak port, w którym zarzucam kotwicę kilka razy w miesiącu i schodzę na ląd po najważniejsze produkty aby przetrwać kolejne tygodnie.

Alicja

Alicja

Mitra, Sanghaloka, Kraków

Z buddyzmem zetknęłam się czytając „Trzy filary zen”, co zainspirowało mnie do dalszych poszukiwań. Budda i jego nauka dość szybko stały się obecne w moim życiu, ale brakowało jeszcze trzeciego elementu – Sanghi. Dopełnił się on w 2012 roku, w Sanghaloce, gdzie znalazłam swoją przystań:), pełną przyjaźni, wsparcia i serdeczności.
Piotr

Piotr

Sanghaloka, Kraków

Pierwsza wizyta Sanghaloce w 2015 roku.  Przychodzę by napawać się atmosferą Sanghaloki, dla towarzystwa, wspólnej medytacji i nauki. Buddyzm Triratny to logiczny i piękny styl życia.

Iza

Iza

Sanghaloka, Kraków

Trafiłam do Sanghaloki w 2015 roku, choć czasem mam poczucie, że o wiele wcześniej. Największą radość na co dzień sprawia mi towarzystwo bliskich, jaki i swoje własne, obserwowanie moich psów i ptaków za oknem i jedzenie ciepłej drożdżówki.

Maks

Maks

Mitra, Sanghaloka, Kraków

Halo, jestem tutaj od dobrych kilku lat. Lubię Sanghalokę, ponieważ to nie jest tylko miejsce, ale i ludzie.