Spłoń w ogniu praktyki – 8 tygodniowy kurs buddyzmu

18 maja – 6 lipca 2021 – WTORKI W SANGHALOCE ONLINE


Miejsce:
Online (zoom + facebok stream)

Godziny:
18:30 – rozpoczynamy zajęcia
21:00 – kończymy spotkanie

Opis:
Od maja we wtorkowe wieczory zapraszamy na nowy kurs buddyzmu online, prowadzony przez Saddhajalę (z Krk) i Upekshanandi (polską ordynowaną z UK) w oparciu o książkę Sangharakszity „Rytuał i wiara w buddyzmie”.

Będzie to cykl wykładów na temat, który na Ścieżce Wizji i Transformacji stanowi drugi etap duchowego rozwoju i związany jest z rozwijaniem pozytywnych emocji. Poza wykładami odbędą się także rozmowy w grupach na zoomie, a co 2 tygodnie będziemy wspólnie robić pudżę (buddyjski rytuał z recytacją tekstów i śpiewaniem mantr). Będziemy się więc kierować w stronę naszego doświadczenia.
W trakcie spotkań zdefiniujemy w oparciu o nasze i Wasze doświadczenie czym jest rytuał buddyjski, wiara w buddyzmie i jej trzy elementy oraz Bodhicitta. Przyjrzymy się także naszym uwarunkowaniom, które wpływają na to jak postrzegamy rytuał oraz naszej relacji do tego co uznajemy za irracjonalne. Podejmiemy refleksję nad tym, co powstrzymuje nas na ścieżce do Wyzwolenia.

Jeśli zastanawiasz się czy dołączyć do tego kursu, zadaj sobie pytanie:
– czy jestem gotowa/gotów by zmienić swoje życie?
– czy odczuwam potrzebę rytuału w swoim życiu?
– czy uważam, że rytuał to irracjonalna, pozbawiona sensu i pozaintelektualna aktywność?
– czy w swoim życiu polegam wyłącznie na intelekcie?
– czy mam otwarte serce i ciekawość, by poznać coś nowego lub zejść głębiej w praktyce buddyzmu?
Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałaś/eś tak – zapraszamy!

Zapisy poprzez formularz:
tutaj…

Terminy zajęć:

  1. 18 Maja
  2. 25 Maja
  3. 1 Czerwca
  4. 8 Czerwca
  5. 15 Czerwca
  6. 22 Czerwca
  7. 29 Czerwca
  8. 6 Lipca

Prosimy o darowiznę za cały kurs w sugerowanej kwocie 160 zł za 8 tygodni (140 zł dla studentów) lub 20 zł jednorazowo za pojedyncze zajęcia przy uczestnictwie na zoom.

Na fb dostępne będą jedynie medytacje i wykłady bez rozmowy w grupach i wspólnej pudży – 15 zł/spotkanie.
Pamiętajcie jednak, że Sanghaloka operuje na zasadzie dany. Jeśli nie jesteście w stanie przekazać sugerowanej kwoty, przekaż ile możesz i daj nam znać pod mailem: buddyzm.triratna@gmail.com.

Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
86 1140 2004 0000 3002 7834 5456, mBank
Tytuł wpłaty: Kurs buddzymu 

Szybkie płatności

 

 

Fragment opisu z książki Sangharakszity:
„W buddyzmie duch dociekliwości jest bardzo zdrowy i pomocny w życiu duchowym. Jeśli będziemy choć trochę rozumieli znaczenie i funkcję danej praktyki, prawdopodobnie wzmocni to
nasze zaangażowanie i spowoduje większą jej skuteczność. Jak wiele innych pozytywnych emocji, pragnienie, by wiedzieć wszystko o tym, czym się zajmujemy, ma swojego „bliskiego wroga”, do którego mieszkańcy Zachodu mają dużą skłonność. Tym „bliskim wrogiem” jest podejście zakładające, że można w pełni spenetrować znaczenie czegoś samym intelektem, że jeśli coś gruntownie zdefiniujemy za pomocą pojęć, to wiemy już o tym wszystko, co było do dowiedzenia się. Zdeklarowany buddysta, który otwarcie dąży do bezpośredniej wiedzy o rzeczywistości wykraczającej poza wszelkie pojęcia, nie powinien oczywiście wpadać w pułapkę tego rodzaju myślenia. Jednak nasze uwarunkowanie zachodnią tradycją naukowego racjonalizmu jest tak silne, że w zasadzie nieuchronnie podsuwa niewypowiedziane założenia kryjące się za tokiem naszych myśli.
Zrozumienie musi przejść przez emocje, zanim będzie mogło wpłynąć na sposób naszego życia. Jasno uwidacznia to struktura Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki. Pierwszym krokiem jest doskonała wizja. Drugim krokiem, czy też aspektem, są doskonałe emocje (tradycyjnie tłumaczone jako ‘właściwa determinacja’). W ten sposób doskonałe emocje są pierwszym z siedmiu kroków, które składają się na ścieżkę transformacji. Doskonała wizja musi przejść przez emocje, być przemieniona na doskonałe emocje, zanim przejawi się jako doskonała mowa, doskonałe działanie i
wszystkie pozostałe kolejne kroki ścieżki. Kluczowe pytanie to – w jaki sposób uruchomić ten pozytywny łańcuch przyczynowy? Jak możemy włączyć swoje emocje w duchowe wysiłki? To z kolei rodzi następne pytania. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego energie emocjonalne nie są zaangażowane? Przecież emocje na pewno gdzieś w nas są – co się z nimi stało? Dlaczego nie są gotowe i zawsze dla nas dostępne?”

Zapraszamy!
Zespół Sanghaloki

 

 

Zapisy -> tutaj