retrit kobiecy


Retrit Sanghi w Adhisthanie – 28 marca – 1 kwietnia 2024

 

Wasze oczy Was nie mylą, w przyszłym roku wybieramy się na retrit sanghi do samego serca Triratny – Adhisthany!

To ośrodek odosobnień i spotkań naszej wspólnoty w Wielkiej Brytanii, które od 10 lat jest miejscem spotkań sangh z różnych stron świata i głębokiej praktyki ordynowanych, mitrów i przyjaciół naszej wspólnoty. Miejsce, w którym płomień Dharmy przekazywany jest i podtrzymywany przez wspaniałych nauczycieli i członków tamtejszej komuny. To także ostatni dom naszego nauczyciela i założyciela Triratny Bhantego Sangharakszity, a obecnie miejsce jego pochówku. Wiemy, że część z Was już to miejsce odwiedziła, mamy nadzieję, że będziecie chcieli tam z nami wrócić. A osoby, które jeszcze nie były w Adhisthanie gorąco zachęcamy do wybrania się z nami po raz pierwszy do tego świętego miejsca.

Retrit, na który Was serdecznie zapraszamy odbędzie się w dniach 28 marca-1 kwietnia. Będziemy na nim studiować wspaniały i legendarny tekst Sangharakszity – „Taste of Freedom” (pl. Smak Wolności), w którym Bhante opisuje Czym jest Dharma, porównując ją słowami Buddy do oceanu. Wykład możecie obejrzeć pod linkiem, gdzie są także zapisy. „Dharma-Vinaya, zasada i praktyka Buddy, jest oceanem bez brzegów. Nie widać jego końca. I nie jest to coś stałego, sztywnego, statycznego, nieruchomego, niezmiennego. Dharma jest pełna życia, pełna ruchu, nieustannie dostosowuje się do potrzeb żywych istot”. Wspólnie z innymi sanghami, które także wezmą udział w tym retricie zagłębimy się w pełną życia i ruchu praktykę medytacji, studiowania i dyskusji oraz rytuału. Retrit oprowadzą dla nas Saddhanandi, Dhammarati i Khemabandhu – nauczyciele mieszkający w Adhisthanie i prowadzący na co dzień ten ośrodek. Wykłady będą tłumaczone przez naszych ordynowanych na język polski, będą też polskie grupy studiujące. A zatem brak znajomości języka angielskiego nie jest żadną przeszkodą. Koszt to 135 funtów lub więcej lub mniej, zob. pkt. 2.

Co musicie zrobić, aby z nami pojechać?

1. Daj nam znać, że się wybierasz pod adresem retrity@gmail.com. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, odpowiemy na Twoje pytania.
Ze względu na limit miejsc oraz koszt przelotu samolotem, decyzję warto podjąć już. Koszty samolotów będą rosły ze względu na okres świąteczny.

2. Zapisy odbywają się przez stronę Adhisthany, nie za pośrednictwem Sanghaloki, a więc zapisz się bezpośrednio pod tym linkiem, w zakładce polish speaking: https://adhisthana.org/retreat-calendar/retreat/?ev=872
Ważne: dla polskiej sanghi dostępne są opcje financial assistance135 funtów, jest to uzgodnione z Adhisthaną, ale jeśli stać Cię, by wpłacić większą kwotę prosimy aby wpłacić więcej.
Jeśli 135 funtów to zbyt duża kwota dla Ciebie, skontaktuj się z nami pod adresem retrity@gmail.com. Adhisthana zaoferowała nam tzw. bursary fund czyli miejsca z dużą zniżką (minimalna wpłata to 70 funtów to tzw. opłata rezerwacyjna). Niech pieniądze nie będą dla Ciebie przeszkodą w udziale w tym retricie. Jeśli potrzebujesz wsparcia, jest ono w pełni dla Ciebie dostępne. Adhisthana jest bardzo hojna wobec nas i możemy skorzystać z tej pomocy. Niech nie powstrzymuje Cię niepewność związana z trudnością finansową czy proszeniem o pomoc.
Dla tych z Was, którzy potrzebują rozłożenia kosztów proponujemy: kup najpierw bilet lotniczy i skontaktuj się z nami w celu zarezerwowania Ci miejsca w Adhisthanie, w kolejnym miesiącu możesz dokonać opłaty rezerwacyjnej i za retrit.

3. Loty: Wizzair lub Ryanair z Krakowa lub Warszawy do Birmingham. Na daną chwilę dostępne loty z Krakowa, które rozważamy to te poniżej. Możemy wybrać się razem jednym lotem, żeby było nam łatwiej podróżować:
I. Ryanair środa 27 marca 2024 Kraków 10:20 – Birmingham 12.00 291 zł
Ryanair nie ma jeszcze lotów na kwiecień więc nie można z nimi zarezerwować powrotu póki co.
II. Wizzair: środa 27 marca 2023 Kraków 6.00 rano – Birmingham 7:45 309 zł
Powrót: Wizzair wtorek 2 kwietnia Birmingham 8:20- Kraków 11:45 419 zł
Ten lot wymagał będzie najprawdopodobniej noclegu w Birmingham z poniedziałku na wtorek, który postaramy się zorganizować. Zanim jednak kupisz bilet na niego, skontaktuj się z nami.
p.s. oczywiście możecie wybrać inne linie na własną rękę
III. Do kosztów przelotu, należy doliczyć jeszcze koszt podróży pociągami na trasie Birmingham International-Colwall. Bilety możemy kupić przez aplikację Trainline lub na miejscu. Nie trzeba ich kupować wcześniej, szczególnie że w UK często są strajki na kolei więc lepiej poczekać. Koszt takiego biletu to ok. 22 funtów w obie strony. Ważne, żeby wybrać opcję return, wtedy jest taniej.

Ważna informacja: Loty bardzo drożeją. W tym momencie jest dostępny Ryanair za 285 zł 27 marca w jedną stronę. To dobra cena. Wizzair już w obie strony kosztuje 968 zł 🙁
Lufhansa na stronie kayak.pl wychodzi 814 w dwie strony wylot 28 marca, powrót 2 kwietnia.

4. Tu znajdziecie więcej informacji wraz z wykładem Bhantego w języku angielskim, który będziemy studiować: https://adhisthana.org/retreat-calendar/events/triratna-day-weekend-combined-sanghas/