Triratna (uprzednio: Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Buddyjskiej) jest społecznością buddyjską otwartą dla wszystkich pragnących praktykować buddyzm czy też nauczyć się medytacji. Ludzie najczęściej trafiają do nas poprzez internet albo przez znajomych na kursy medytacji czy wykłady o buddyzmie w ośrodkach, takich jak Sanghaloka w Krakowie. Nie jesteśmy klubem wymagającym wpisowego ani składek ani też tajnym bractwem. Jeśli chcesz się nauczyć medytować, a nie chcesz być buddystą, ani Cię to nie interesuje, to nie ma problemu. Jeśli natomiast buddyzm Cię bardzo interesuje i chcesz się więcej dowiedzieć albo zacząć praktykować, to też możesz niezobowiązująco wypróbować, co robimy, sprawdzić, czym ta Triratna jest.

Nie obraź się więc, że ogół tych, którzy przychodzą do naszego ośrodka nazywamy społecznością. Stąd Społeczność Buddyjska Triratna.

 

Jeśli jednak komuś (czy Tobie) podoba się to, jak praktykujemy buddyzm i chcesz wziąć aktywniejszy udział w działalności „i lepiej się z nami poznać, to możesz stać się „Mitrą”.

Mitra to sanskryckie słowo, które znaczy tyle, co „przyjaciel”. Tutaj mitra oznacza jednak kogoś, kto jest aktywnie związany z Triratną i zamierza praktykować Dharmę w tej wspólnocie. Stając się mitrą dajemy wyraz naszej pogłębiającej się praktyce w kontekście Triratny. Członkowie Wspólnoty ze swej strony będą się starali pomóc mitrze w duchowej praktyce, mogą na przykład zorganizować specjalne zajęcia dla mitrów, jak odosobnienia, czy kurs buddzymu dla mitrów.

Możesz stać się mitrą jeśli: 1. uważasz, że jesteś buddystą 2. chcesz kierować się w życiu pięcioma wskazaniami etycznymi 3. uważasz, że Triratna jest odpowiednią dla ciebie wspólnotą duchową.

Poniżej możesz ściągnąć broszurkę w formacie pdf wyjaśniającą szczegółowo, kim jest mitra i jak nim/nią zostać. Jak zostać mitrą– broszura Triratny w języku polskim. Udostępniamy wam także Kurs dla mitrów – teksty, które jako mitrowie studiujemy w Triratnie w ramach kursu.

Każdy decyduje za siebie, czy spełnia te warunki. Jedyna wskazówka to to, że potencjalny Mitra w momencie podejmowania decyzji powinien znać „Przyjaciół” od przynajmniej sześciu miesięcy – w ten sposób będzie lepiej wiedział, co wybiera.

Osoba, która została zaakceptowana jako mitra, bierze udział w prostym rytuale (możecie go obejrzeć tutaj: od 2” do 3,20”). Uznaje się go we wszystkich ośrodkach Triratny. A o rytuale i Trzy Częściowej Pudży w ramach, której odbywa się ceremonia mitry możecie poczytać tutaj.

Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Buddyjskiej są przede wszystkim wspólnotą ludzi praktykujących razem Dharmę, wspierających się ze wszystkich sił i starających się razem stworzyć, jak najlepsze warunki dla kolektywnego rozwoju duchowego.