kurs buddyzmu

Buddyzm we współczesnym świecie – sześć odsłon Triratny

21 listopada – 2 stycznia 2024

Miejsce:
Sanghaloka, ul. Augustiańska 4/1u Kraków

Kiedy:
Wtorki 18:30 – 20:45

Opis:
W jednym z tradycyjnych tekstów buddyjskich czytamy: „świat stoi w ogniu, świat „płonie” – płonie chciwością, nienawiścią i złudzeniami”. Czy słowa Buddy, które niosą w sobie mocne przesłanie na temat kondycji świata sprzed 2,5 tysięcy lat, możemy odnieść do doświadczenia świata, który jest nam znany? Co dzisiejsi buddyści mają do powiedzenia na temat stanu współczesnego świata lub wkładu, jaki buddyzm może wnieść w jego poprawę?

Podczas 6 tyg. kursu zastanowimy się w jaki sposób możemy wprowadzić w życie nauki buddyjskie i nadać im głębsze znaczenie dla społeczeństwa. W tym celu przyjrzymy się aspektom i praktykom szczególnie podkreślanym w międzynarodowej Buddyjskiej Wspólnocie Triratna.

Wspólnota Buddyjska Triratna jest radykalna, ponieważ stara się powrócić do tego, co jest uniwersalne w tradycji buddyjskiej, czerpiąc z tego, co może przeskoczyć stulecia, przekroczyć kultury i przemawiać bezpośrednio do nas tu i teraz. Triratna ma wiele wspólnego z innymi szkołami buddyjskimi, ponieważ opiera swoje podejście na podstawowych naukach i praktykach, które są podstawą dla wszystkich szkół.

Niemniej jednak Triratna jest twórczą odpowiedzią na współczesne zachodnie warunki. Są one bardzo różne od tych z Indii z 500 roku p.n.e., Chin z pierwszego tysiąclecia czy średniowiecznego Tybetu i Japonii. Nic więc dziwnego, że w Triratnie są pewne rzeczy, które są dość charakterystyczne i to nimi zajmiemy się podczas kolejnych szcześciu tygodni.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kondycją współczesnego świata, poszukujących odpowiedzi na jego problemy i ciekawych co ma do zaproponowania nasza wspólnota. Możesz dołączyć na jedne zajęcia albo na całość kursu.

Plan spotkania:
18:00 – drzwi otwarte
18:30 – 19:10 – medytacja
19:10 – 19:30 – przerwa na herbatę
19:30 – wykład

Serdecznie zapraszamy!

 

Darowiznę możesz przekazać za pomocą szybkiej płatności lub poprzez przelew bankowy:

Fundacja Przyjaciele Buddyzmu
86 1140 2004 0000 3002 7834 5456, mBank
Tytuł wpłaty np: DAROWIZNA – Sanghaloka Kraków i online.