Wstęp do medytacji

Wprowadzenie do medytacji buddyjskiej w Krakowie (medytacja dla początkujących, kurs medytacji):

Zajęcia zaczynamy PUNKTUALNIE o 19 w każdą środę, ale jest otwarte już od 18.30, tak że można przyjść wcześniej, pogadać, obejrzeć ośrodek, napić się herbaty…

Zajęcia z medytacji odbywają się na Kazimierzu, w lokalu na parterze przy ul. Augustiańskiej 4 (wejście z ulicy, obok hostelu, napis Sanghaloka). Niepotrzebne jest jakiekolwiek wcześniejsze doświadczenie z medytacją. Każdy wieczór jest niezależny więc można przyjść w którąkolwiek środę. Co tydzień na przemian uczymy dwóch różnych medytacji – o nich niżej.

Wymagania: wystarczy, jeśli umiesz oddychać, liczyć do 10 i masz serce. Nie musisz być buddystą (ani nie oczekujemy, że się staniesz). Nie musisz też wiedzieć nic o medytacji czy buddyzmie.

Ponieważ często dostajemy mejle z pytaniem, czy trzeba się zapisać, wpisać na jakąś listę – więc z góry piszemy, że nic z tych rzeczy – w środy nie ma zapisów, po prostu przyjdź.

Uczymy dwóch form medytacji buddyjskiej. Pierwsza to uważność oddychania, pomagajaca osiągnąć wewnętrzny spokój, wyciszyć się, zrelaksować, odstresować, rozluźnić. Ta medytacja ćwiczy też koncentrację i praktykowana regularnie pomaga poznać siebie i zintegrowac swoją osobowość. Praktykowana na najwyższym poziomie staje się medytacją wglądu. Poprzez obserwowanie przypływającego i odpływającego oddechu rozpoznajemy głębiej podstawowe prawa rządzace życiem – min. nietrwałość i brak stałego ,,ja”.

Druga medytacja to rozwijanieżyczliwego i przyjaznego nastawienia dla siebie i innych (w języku pali, którego używał Budda, nazywa się metta bhawana ). ,,Bhawana” oznacza rozwój lub kultywowanie. ,,Metta” to piękne słowo oznaczające miłość uniwersalną lub nie kierującą się osobistymi preferencjami. A więc metta bhavana to rozwijanie w sobie takiego nastawienia. Pomaga to nam w każdej sytuacji w życiu codziennym. Życie staje się prostsze, piękniejsze, słoneczniejsze, a my sami pewniejsi siebie i radośniejsi. Metta bhawana to nie wypieranie agresji czy złości, dzięki niej lepiej poznajemy siebie i swoje emocje i uczymy się wykorzystywać kreatywnie energię agresji. Na najwyższym poziomie metta staje się współczuciem dla wszystkich istot żyjacych, takim jakie żywi Budda. Nie jest to intelektualna zabawa, lecz potężna pozytywna siła znajdująca zastosowanie w różnych sytuacjach życiowych.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o obu tych medytacjach oraz o medytacji buddyjskiej w ogóle.

Jak wyglądają z grubsza środowe wieczory? Prowadzący czyli Iwona, Nityabandhu lub Szantaka (te ostatnie dwa to buddyjskie imiona, obaj są Polakami) praktykują buddyzm we Wspólnocie Triratna od kilkunastu lat. Wyjaśnijmy sobie od razu, że nie są oświeceni i nie czytają w myślach ani nie lewitują. Mają za to wieloletnie doświadczenie w medytacji, – własne oraz płynące z praktyki w żywej tradycji duchowej, a nie książkowe.

Zwykle na początku wieczoru mówimy na czym medytacja w ogóle polega, oraz przedstawiamy jedną z medytacji, których uczymy, mówimy, jak medytować i w jakiej pozycji siedzieć.

Potem medytujemy.

Oczywiście jest też okazja wymienić się z innymi i z prowadzącym uwagami i porozmawiać ogólniej, czego od medytacji oczekujemy, co może nam ona dać i w jaki sposób regularnie medytować. Zakończenie ok. 20.30 / 21.00.

Prosimy o 10zł na pokrycie kosztów Sanghaloki – naszego ośrodka.

Nie możesz przyjść w środę? Jeśli środy ci nie pasują, a chciał(a)byś się nauczyć medytacji buddyjskiej, to możesz też zapisać się na 5-tygodniowy kurs w piątki – ten kurs akurat wymaga zapisów – informacje i zapisy na niego: kontakt@buddyzm.info.pl 

Co dalej? Kontynuacją kursu środowego jest kurs w poniedziałki MEDYTACJA i BUDDYZM POZIOM 1 (aczkolwiek można też przychodzić jedynie na pierwszą część tj. medytację): http://www.buddyzm.info.pl/plan-zajec-na-2016-sanghaloka-krakow/

Organizujemy także wyjazdy  na wieś na kilka dni dla pogłębienia praktyki medytacji czyli tzw odosobnienia lub retrity. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z medytacją, buddyzmem czy naszą tradycją buddyjską, to wpadnij do Sanghaloki albo skontaktuj się z nami: kontakt@buddyzm.info.pl

51 thoughts on “Wstęp do medytacji

  1. Pingback: Kurs podstaw buddyzmu (wtorki) | Wspólnota Buddyjska Triratna

Comments are closed.